Doradztwo energetyczne
Jak działa Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 i jaki jest jego zakres?
Projekt jest realizowany w całym kraju w oparciu o sieć profesjonalnych doradców, którzy udzielają nieodpłatnego wsparcia w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
W nowej edycji, Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 został rozszerzony o działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych. W związku z tym w ofercie Projektu pojawiły się nowe tematy takie jak:
- woda na terenach zurbanizowanych (systemy zaopatrzenia w wodę, zbiorniki retencyjne, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą);
- nadzwyczajne zagrożenia środowiska (powodzie, osuwiska);
- gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarka odpadami.
Najważniejsze zadania Projektu to: doradztwo, promocja i podnoszenie świadomości oraz wiedzy mieszkańców, przedsiębiorców i władz lokalnych m.in. w zakresie działań na rzecz niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Doradcy realizujący Projekt prowadzą działania edukacyjne, informacyjno-promocyjne (np. ogólnodostępne webinaria w zakresie dofinansowań z programu Mój Prąd), szkoleniowe (np. szkolenia dla energetyków gminnych), doradcze w zakresie inwestycji i dostępnych źródeł ich finansowania.
Oferta doradców jest bezpłatna i skierowana do wszystkich. Z porad oraz konsultacji mogą skorzystać zarówno gminy, przedsiębiorstwa, sektor mieszkaniowy (spółdzielnie, wspólnoty, deweloperzy), jak też mieszkańcy oraz mieszkanki.
Zachęcamy do odwiedzenia stron Projektu Doradztwa Energetycznego – linki poniżej, w sekcji „Materiały”.
Materiały
Kliknij tutaj, aby przenieść się do serwisu poświęconego ProjektowiKliknij tutaj, aby zobaczyć profil Projektu na FB
Jaki jest cel Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0?
Głównym celem Projektu jest wspieranie działań wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład, mających na celu osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050.
Cel główny Projektu wpisuje się w wizję bardziej przyjaznej dla środowiska, niskoemisyjnej i przechodzącej w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odpornej Europy, dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności.
Jakie instytucje realizują Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0?
Projekt jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z 16 Partnerami (wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej). Nadzór nad Projektem sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Jakie są spodziewane efekty realizacji Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0?
- 2,5 tys. inwestycji objętych wsparciem doradczym
- Ponad 137 tys. udzielonych konsultacji i porad
- 34 kampanie edukacyjne i informacyjne
- 192 konferencje tematyczne dla odbiorców Projektu
- 192 audycje telewizyjne/radiowe
- 192 publikacje w ramach promocji, informacji i edukacji
- 384 działania edukacyjno-szkoleniowych w formie warsztatów, webinariów, itp.
- 256 działań doradczych w imprezach masowych
Jakie jest źródło finansowania Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0?
Projekt jest finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Aktualny budżet Projektu to 172 mln zł. Ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego jest Operacją o znaczeniu strategicznym, która wnosi znaczący wkład w osiąganie celów programu FEnIKS i podlega szczególnym środkom dotyczącym monitorowania i komunikacji.
Gdzie znaleźć kontakt do Doradcy?
Dane kontaktowe Doradców działających w poszczególnych regionach znajdują się na stronie internetowej Projektu Doradztwa Energetycznego – link poniżej, w sekcji „Materiały”. Zachęcamy do kontaktu z Doradcami!
Materiały
Kliknij tutaj, aby znaleźć kontakt do Doradcy w swoim regionie
W latach 2016-2023 Projekt Doradztwa Energetycznego 1.0 był współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – więcej informacji w linku poniżej.