W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania w sprawie Odry

09.05.2024

Odra ma najbardziej rozbudowany monitoring ze wszystkich rzek Polski po to, aby już nigdy więcej nie powtórzyła się katastrofa ekologiczna z 2022 r.

Od początku braliśmy sobie do serca sytuację na Odrze. Przychodząc do ministerstwa założyliśmy, że nie dopuścimy do podobnej katastrofy jak ta z 2022 roku i nie będziemy ukrywać naszych działań przed społeczeństwem.

– mówi Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska. 

Czuwamy nad stanem Odry wielotorowo. Usprawniliśmy zarządzanie Odrą i włączyliśmy w ten proces wszystkie zainteresowane strony np. 28 marca 2024 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z udziałem przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego i organizacji pozarządowych. Jednocześnie na polecenie MKiŚ, IMGW pracuje nad dynamicznym modelem hydrologicznym, który umożliwi prognozowanie jakości wód rzeki Odry i zapobiegnie kumulacji zanieczyszczeń w rzece. 

Zintensyfikowaliśmy też działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ – spotkania ZZK MKiŚ, mając świadomość jak ważne jest wdrożenie działań systemowych, a nie jedynie kryzysowych. Spotkania zespołu odbywają się co tydzień z udziałem przedstawicieli wojewodów odrzańskich (tj.: zachodniopomorskiego, lubuskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego), oraz innych resortów (Infrastruktury i Przemysłu). Dodatkowo Instytut Rybactwa Śródlądowego – PIB w połowie kwietnia br. uruchomił 30 sond automatycznych.  
Dane z nich są sukcesywnie udostępniane Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska i publikowane na stronie: pomiary.gios.gov.pl oraz na portalu: www.gov.pl/web/odra.  

GIOŚ prowadzi też rozbudowany monitoring interwencyjny, w ramach którego obok podstawowych parametrów wody analizuje m.in. zawartość związków azotu i fosforu, sprawdza też liczebność komórek „złotej algi” (w litrze wody). Na tej podstawie wydawane są ostrzeżenia i alerty. 

 

{"register":{"columns":[]}}