W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna

Wideo

W ramach tego działania wspierane są projekty związane z ochroną wybranych gatunków i siedlisk na terenach parków narodowych oraz obszarach Natura 2000, jak i  poza obszarami chronionymi (np. w korytarzach ekologicznych oraz na obszarach występowania cennych gatunków i siedlisk). Realizowane działania wzmacniają mechanizmy służące ochronie przyrody. Powstają nowoczesne programy edukacyjne oraz informacyjno - edukacyjne w zakresie ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania jego zasobów.

Dzięki dofinansowaniu m.in.:

  • realizowane są projekty polegające: na ochronie in-situ  (ochrona gatunku chronionego, realizowana w jego naturalnym środowisku życia) lub ex-situ  (ochrona gatunku chronionego realizowana przez przeniesienie go do ekosystemu zastępczego) zagrożonych gatunków
    i siedlisk przyrodniczych,
  • wspierany jest rozwój ośrodków edukacji ekologicznej w Parkach Narodowych,
  • zwiększany jest odsetek obszarów Natura 2000,
  • odtwarzane są m.in. naturalne i półnaturalne zadrzewienia, obszary nieleśne, zbiorniki wodne, przywraca się ciągłość cieków wodnych.

Dotychczas zawarto już 146 umów o dofinansowanie o łącznej wartości blisko 750 mln złotych, w których dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi ponad 600 mln złotych.

Dzięki udzielonemu już wsparciu możliwe będzie osiągnięcie m.in. następujących efektów:

  • objęcie działaniami ochronnymi ponad 133 tys. ha siedlisk w celu uzyskania lepszego statusu ochrony,
  • wsparcie ośrodków edukacji ekologicznej w 13 Parkach Narodowych.

 

LOGO

{"register":{"columns":[]}}