Europejski Tydzień Redukcji Odpadów
22.11.2023
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów odbywa się w dniach 18-26 listopada
Zasada 3R
Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (EWWR) to coroczna kampania zachęcająca do podejmowania działań podnoszących świadomość na temat zrównoważonej gospodarki zasobami i odpadami. Tematem tegorocznej, 15 już edycji jest popularyzacja zasady „3R”, tj.:
- reduce - redukuj
- reuse - ponownie używaj
- recycle - poddawaj recyklingowi
na której opiera się gospodarka o obiegu zamkniętym. Temat nawiązuje do propozycji Komisji Europejskiej w sprawie opakowań, która reguluje ich wykorzystanie i propaguje redukcję i ponowne wykorzystanie materiałów wg. tej właśnie zasady.
Projekty gozowe w Programie klimatycznym EOG
W Programie klimatycznym EOG realizowane są różnorodne inicjatywy gozowe, będące efektem pilotażowego konkursu na Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym, który stanowił odpowiedź na zidentyfikowaną potrzebę wzmacniania transformacji w kierunku gospodarki cyrkularnej.
Wspieramy więc m.in. przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej myjni autobusów oraz jej rozbudowę z wykorzystaniem układu zamkniętego wody, opracowanie innowacyjnej metody odzysku wody ze ścieków i wód opadowych/roztopowych, która zostanie pilotażowo wdrożona w przedsiębiorstwie, wybudowanie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz hali magazynowo-naprawczej, gdzie lokalna społeczność będzie mogła oddać niepotrzebne rzeczy do ponownego wykorzystania, popularyzację budownictwa naturalnego, bazującego na dostępnych lokalnie i nisko przetworzonych materiałach, czy stworzenie kompendium wiedzy dotyczącej zasad projektowania budynków w zgodzie z ideą GOZ. Wszystkie projekty zawierają w sobie elementy edukacyjne podnoszące świadomość i wiedzę zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak widać, projekty te wpisują się w promowaną zasadę 3R.
Circon - kompendium GOZ w budownictwie
O zasadzie 3R przeczytasz także w Kompendium GOZ w budownictwie, które ujrzało światło dzienne kilka dni temu. Powstało w ramach jednego z naszych projektów gozowych: CIRCON - gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych. W tym unikatowym kompendium wiedzy dotyczącej zasad projektowania budynków w zgodzie z ideą GOZ znajdziesz też m.in. informacje o potrzebie i motywacjach do implementacji GOZ, celach projektowania cyrkularnego, nowej roli osób konstruujących, projektujących, inwestorskich i użytkujących, najważniejsze wskazówki i wytyczne dla projektów cyrkularnych budynków. Uwagę przyciągają także liczne ciekawostki, w tym ta:
RECYKLING WODY
Recykling wody w budynkach może mieć znaczący wpływ na ochronę zasobów wody. Według EPA przeciętne gospodarstwo domowe może zaoszczędzić ponad 38.000 l wody rocznie, stosując wodooszczędne urządzenia i praktyki, np. przechwytywanie wody deszczowej może zaoszczędzić do 50% zapotrzebowania budynku na wodę, wykorzystanie szarej wody do 30%, a wychwytywanie kondensatu może zaoszczędzić do 10%.
Zapraszamy do zapoznania się w podręcznikiem, który dostępny jest na stronie internetowej projektu Circon, a także w wizytówce projektu w Bazie Projektów Programu.
Wykorzystana w artykule grafika pochodzi z profilu FB PLGBC - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.
Projekty w Programie klimatycznym EOG
Informacje o wszystkich naszych projektach znajdziesz w Bazie Projektów Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW