W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze norweskie i EOG z energią

19.10.2023

Zbliża się Światowy Dzień Energii

Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne Program Klimatyczny MF EOG

Światowy Dzień Energii został ustanowiony w 2012 r. podczas Światowego Forum Energetycznego w Dubaju. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na:

  • zrównoważone gospodarowanie zasobami oraz
  • zwiększanie efektywności energetycznej.

Zagadnienia te dotyczą bardzo wielu dziedzin życia. Zarówno nas, pojedynczych osób, jak i gmin, powiatów i województw, krajów, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw czy różnego rodzaju organizacji. Każdy z podmiotów powinien podejmować działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego gospodarowania zasobami w swoim obszarze działania.

Energia odnawialna i efektywność energetyczna w Programie klimatycznym

Zagadnienia te od wielu lat są obszarem objętym wsparciem Funduszy norweskich i EOG. Również w ramach aktualnej, trzeciej edycji funduszy, Beneficjenci Programu klimatycznego w obszarze energetycznym wdrażają projekty, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i podniesienie świadomości społecznej. W całej Polsce realizowanych jest wiele różnorodnych działań, na które przeznaczono ponad 100 mln EUR.

Projekty termomodernizacyjne

Nabór na termomodernizację budynków szkolnych w Programie klimatycznym cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym, pierwotnie przeznaczona na niego kwota 20 mln EUR, po uzyskaniu zgód Darczyńców została podwojona. Nasi Beneficjenci nadal mają możliwość ubiegania się o dodatkowe środki na wdrażane projekty.

Dzięki realizacji 35 przedsięwzięć, ponad 100 budynków szkolnych i sal gimnastycznych modernizowanych jest tak, by zwiększyć efektywność energetyczną oraz komfort ich użytkowania. W ramach części projektów – poza głęboką termomodernizacją, instalowane są systemy zarządzania energią, pozwalające m.in. zmniejszyć jej zużycie oraz fotowoltaika. Wszystkie te działania służą osiągnieciu efektu środowiskowego w postaci redukcji emisji zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla oraz społecznego, poprzez podniesienie świadomości społeczności lokalnej w zakresie zmian klimatu. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy, tj. obniżenie kosztów energii w gminach.

Zachęcamy do zapoznania się z nową podstroną pn. Nasze termo szkoły – efekty projektów termomodernizacyjnych, z której dowiesz się m.in. jakie problemy pokonują podmioty podejmujące wyzwanie wiązane z termomodernizacją budynków szkolnych i jakie działania w związku z tym realizują. Pokazujemy również korzyści płynące z termomodernizacji oraz efekty przeprowadzonych działań.

Projekty kogeneracyjne

Energia elektryczna i cieplna mogą być wytwarzane w jednym procesie technologicznym – kogeneracji, co pozwala na obniżenie zużycia energii pierwotnej. W ramach Programu klimatycznego wspieramy kogenerację, a naszymi beneficjentami są małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Dla przykładu, jest to Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A., który realizuje projekt Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica, a Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” S.A. wdrażają projekt Budowa kogeneracyjnego źródła gazowego.

Realizacja tych przedsięwzięć umożliwi osiągnięcie oszczędności energii pierwotnej - ponad 177 tys. MWh/rok. By przybliżyć nieco tę liczbę warto wskazać, iż szacuje się, że roczne zużycie energii elektrycznej w domu w 4 osobowej rodzinie wynosi ok. 2,3 - 5 MWh. Projekty kogeneracyjne przyniosą także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (prawie 233 tys. ton/rok).

Miejskie systemy ciepłownicze

Dofinansowaniem objęliśmy również budowę i rozbudowę miejskich systemów ciepłowniczych. 7 Beneficjentów wyłonionych w naborze na MSC z Wrocławia, Krakowa, Nowego Sącza, Ełku, Zgierza, Siedlec i Lubartowa prowadzi działania mające doprowadzić do uzyskania statusu systemu efektywnego oraz ograniczenia „niskiej emisji”. W ramach projektów rozwijane są skojarzone systemy wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i źródeł chłodzenia, zastępowane źródła węglowe bardziej ekologicznymi, stosowane zautomatyzowane systemy pogodowe.

Projekty realizowane w tym naborze są bardzo różnorodne. Dla przykładu, Wodociągi Miejskie Kraków realizują projekt pn. Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów, a PEC EŁK wdraża  przedsięwzięcie pn. Wymiana kotła węglowego typu WR-25 na kocioł biomasowy opalany zrębkami drzewnymi z budową magazynu paliwa i infrastruktury towarzyszącej w Ciepłowni PEC Ełk. Na stronie projektu Modernizacja źródła wytwarzania ciepła z zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji i OZE w PEC w Lubartowie, żeby zobaczyć jak wygląda realizacja jednego z jego etapów polegającego na budowie osiedlowej sieci cieplnej w technologii rur preizolowanych.

We Wrocławiu ekologiczne ciepło ze ścieków komunalnych i deszczowych będzie pozyskiwane dzięki realizacji projektu WROMPA – wrocławska pompa ciepła. Zgodnie z informacją zawartą na stronie projektu jest to największa w kraju instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków.

Energia odnawialna

Wspieramy także Beneficjentów, którzy zajmują się budową/modernizacją systemów wykorzystujących energię odnawialną – energię wody oraz geotermię głęboką. Te źródła mogą być wykorzystane dla celów grzewczych czy w elektrowniach. Przy udziale środków Programu klimatycznego modernizowana jest Elektrownia Wodna Gubin a także budowana jest geotermalna instalacja kogeneracyjna w Termach Chochołowskich.

Edukacja

Warto dziś wspomnieć również o tym, że w ramach wszystkich projektów w Programie klimatycznym realizowane są różnorodne działania informacyjne, których celem jest zwiększenie świadomości m.in. w zakresie efektywności energetycznej. Są to m.in. kampanie w mediach, szkolenia dla edukatorek i edukatorów, współpraca z instytucjami naukowymi i uczelniami wyższymi, broszury i plakaty informacyjne, instalacja urządzeń obrazujących zużycie energii - „licznik oszczędności”, lekcje tematyczne, zajęcia i warsztaty edukacyjne, konkursy, kółka zainteresowań w szkołach objętych projektem, tematyczne wycieczki i rajdy rowerowe, spotkania informacyjne z doradcami energetycznymi, konferencje edukacyjne, wizyty studyjne, spoty i audycje informacyjne/edukacyjne.

Przykładem takich działań może być APLIKACJA OZE w projekcie Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w gminie Strzelce Opolskie. Przykłady realizowanych przez Beneficjentów Programu klimatycznego działaniach edukacyjnych zebraliśmy na podstronie Uwrażliwiamy ekologicznie.

Zainspiruj się

Przytoczone działania mają wpływ na społeczności lokalne w różnych regionach naszego kraju. Mogą też uczulić każdego i każdą z nas na to, że swoimi zachowaniami możemy przyczynić się do bardziej racjonalnego i ekologicznego gospodarowania energią.

Więcej o projektach energetycznych w Programie klimatycznym

Na naszej stronie internetowej prowadzimy bazę, w której znajdziesz opisy każdego z wdrażanych w Programie klimatycznym projektów. Zobacz projekty realizowane w obszarze energetycznym w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w Bazie projektów Programu.

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}