W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała spotkał się z Ambasadorem Republiki Litewskiej Valdemarasem Sarapinasem

14.01.2025

Tematem przewodnim spotkania zorganizowanego z inicjatywy wiceministra klimatu i środowiska była wymiana doświadczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej Polski i Litwy. Przedstawiciele obu stron podkreślili kluczową rolę lasów w walce z kryzysem klimatycznym i utratą bioróżnorodności. Spotkanie odbyło się 14 stycznia 2025 r.

Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała rozmawia w towarzystwie przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Ambasadorem Republiki Litewskiej Valdemarasem Sarapinasem. Obaj siedzą za stołami, przed flagami swoich krajów.

Litwa jest w trakcie krajowej reformy leśnej. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2029 r. nastąpi gruntowna reforma systemu klasyfikacji tamtejszych lasów. Zaproponowane zmiany będą miały na celu m.in. skuteczniejszą ochronę różnorodności biologicznej, przeciwdziałanie zmianom klimatu, dostosowanie polityki leśnej państwa do zmieniających się oczekiwań społeczeństwa, poprawę ochrony pierwotnych lasów i puszcz oraz dostosowanie do potrzeb przemysłu drzewnego. W wyniku tych działań wzrośnie obszar lasów: pod ścisłą ochroną z 1% do 10%, o priorytecie ekologicznym z 8% do 16%, a lasów o priorytecie społecznym – z 4% do 7%. 

W ministerstwie doskonale rozumiemy, jak ważna jest ochrona naszych zasobów leśnych, dlatego od początku działamy na rzecz wzmocnienia ochrony najcenniejszych obszarów leśnych i chętnie sięgamy po rozwiązania sąsiednich krajów

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. 

Wiceminister dodał, że Polska prowadzi obecnie reformę krajowej polityki leśnej w oparciu o Ogólnopolską Naradę o Lasach, skierowaną do wszystkich interesariuszy procesu: instytucji rządowych, samorządowych, sektora przemysłu drzewnego, organizacji społecznych, środowisk naukowych i przyrodników. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}