W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkoły dobrego klimatu – budowa edukacyjnych stref zielonych na rzecz łagodzenia klimatu i adaptacji do ich skutków

Szkoły_dobrego_klimatu_Kozienice Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu MF EOG

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Szkoły dobrego klimatu – budowa edukacyjnych stref zielonych w PSP nr 1 i PSP nr 4 w Kozienicach na rzecz łagodzenia klimatu i adaptacji do ich skutków.

Beneficjentem projektu jest Gmina Kozienice

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany (link do list rankingowych).

Źródła finansowania

Finansowany jest w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.

Wartość projektu

Całkowity koszt projektu wynosi ok 3,3 mln zł (niemal 0,8 mln euro), a przyznane dofinansowanie to 2,7 mln zł (0,6 mln euro).

W ramach projektu Szkoły dobrego klimatu przewidziano realizację wielu działań edukacyjnych i inwestycyjnych podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania do ich skutków. Będzie realizowany w dwóch kozienickich szkołach podstawowych, szkole nr 1 i 4.

Działania inwestycyjne

Stworzone zostaną nowe tereny zielone, w tym zielone ściany, eko-ogródki i ogródki dydaktyczne, domki dla zwierząt, posadzone nieinwazyjne rośliny i drzewa owocowe (zobacz więcej na stronie projektu). Powstaną ścieżki sensoryczne i edukacyjne. Zastosowanie małej retencji wodnej czy budowa nawierzchni przepuszczalnych i naziemnych pozwoli na zagospodarowanie wód opadowych.

Działania edukacyjne

Społeczność szkolna będzie miała okazję uczestniczyć w różnorodnych działaniach mających na celu ograniczenie zmian klimatu oraz adaptację do ich skutków. Realizacja tego projektu to odpowiedź społeczności lokalnej na zmiany klimatu, które coraz częściej dotykają mieszkanki i mieszkańców różnych regionów świata, takie jak wzrost średniej temperatury, powodzie, podtopienia, gwałtowne burze, susze, wyspy ciepła, smog.

Aby podnieść poziom świadomości ekologicznej planuje się włączenie społeczności szkolnej i lokalnej w działania edukacyjno-informacyjne w ramach projektu. Przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna na temat zmian klimatu oraz zastosowanych w projekcie działań adaptacyjnych i mitygacyjnych. Przewidziano również wsparcie dla osób nauczycielskich czy opracowanie i wydanie pomocy dydaktycznych (czytaj więcej).

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z partnerem norweskim - Norwegian Institute for Air Research (NILU).

Okres realizacji

26 października 2021 roku zawarto umowę o dofinansowanie projektu. Planowana data zakończenia jego realizacji to 30 marca 2024 roku (zobacz relację).

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Bieżące informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej Szkoły Dobrego Klimatu.

Wydarzenia

Konferencja otwierająca

Zobacz relację z konferencji otwierającej projekt Szkoły Dobrego Klimatu, która odbyła się w grudniu 2021 roku. Materiał dostępny jest na stronie projektu (link) oraz poniżej.

Konferencja śródterminowa

Zobacz relację z II konferencji w projekcie Szkoły Dobrego Klimatu, która odbyła się we wrześniu 2022 roku. Materiał dostępny jest na stronie projektu (link) oraz poniżej.

Zakończyła się budowa edukacyjnych stref zielonych

Wiosną 2023 roku zakończono prace związane z budową edukacyjnych stref zielonych na terenie dwóch kozienickich podstawówek (źródło informacji). Zobacz jak zmieniła się okolica szkoły podstawowej nr 1 i 4 (link).

Konferencja zamykająca

Zobacz relację z konferencji zamykającej projekt Szkoły Dobrego Klimatu, która odbyła się w październiku 2023 roku. Materiał dostępny jest na stronie projektu (link) oraz poniżej.

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

Materiały

Zobacz relację z konferencji otwierającej projekt Szkoły Dobrego Klimatu
Zobacz relację z II konferencji w projekcie Szkoły Dobrego Klimatu
Zakończyła się budowa edukacyjnych stref zielonych
Zobacz relację z konferencji zamykającej projekt Szkoły Dobrego Klimatu

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}