W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Green HUB w Czechach – międzynarodowa wymiana doświadczeń we wdrażaniu „zielonych” Programów

07.11.2023

Networking klimatyczny w ramach Funduszy norweskich i EOG

Green_HUB_w_Czechach

Przedstawicielki Operatora polskiego Programu klimatycznego uczestniczyły w międzynarodowym wydarzeniu pn. Green HUB, które odbyło się 4 i 5 października 2023 roku w Czechach.

Spotkanie było adresowane do osób reprezentujących „zielone” Programy realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie. Poza delegacją z Polski, były również delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Grecji, Słowenii, Portugalii, Rumunii oraz Chorwacji. Swoją reprezentację miało także Biuro Mechanizmów Finansowych z Brukseli oraz Norweska Agencja Środowiska i Krajowa Agencja ds. Energii Islandii.

Głównym celem wydarzenia było nawiązanie kontaktów i zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk w celu nawiązania przyszłej współpracy.

Pierwszego dnia wizyty zaprezentowano w terenie innowacyjny projekt mający na celu opracowanie i produkcję sztucznych pływających wysp, które są następnie umieszczane na stawach, celem zapewnienia bezpiecznych miejsc lęgowych dla ptaków.

Drugiego dnia swoje prezentacje wygłosili m.in. Ambasador Królestwa Norwegii w Czechach, Jego Ekscelencja Victor Conrad Rønneberg oraz Ragnar Ásmundsson z Krajowej Agencja ds. Energii Islandii. Zaprezentowano również wdrażany projekt dotyczący ochrony ekosystemów wodnych, którego celem jest pokazanie na prostych przykładach, czego konkretnie potrzebują gatunki wodne, aby się rozwijać, w jaki sposób są one zagrożone przez działalność człowieka, jak zapobiegać temu zagrożeniu i co każdy z nas może zrobić.

Ważnym elementem wydarzenia były warsztaty poświęcone czterem tematom: środowisko i gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, zmiany klimatu i adaptacja oraz zarządzanie programem. Ich głównym celem było zidentyfikowanie obszarów, w których kraje mogą się wzajemnie inspirować, w których potrzebują wsparcia oraz w których można rozwijać przyszłą współpracę w dziedzinie klimatu, zrównoważonego rozwoju i energii między krajami uczestniczącymi we wdrażaniu Funduszy norweskich i EOG.

Organizatorzy podkreślili nadzieję, że październikowa konferencja networkingowa będzie korzystnym początkiem przyszłej głębszej współpracy między krajami korzystającymi z funduszy EOG i funduszy norweskich w dziedzinie ochrony środowiska i energii (fotorelacja).

 

 Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}