W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o planowanym naborze wniosków w ramach KPO

10.07.2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowuje dokumenty niezbędne do uruchomienia naboru wniosków, w tym program priorytetowy „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”.

Ostateczny kształt Programu powinien być znany na początku sierpnia po jego zatwierdzeniu przez właściwe organy NFOŚiGW.

To efekt prac nad wdrażaniem Komponentu B „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, Reformy B1.1 „Czyste powietrze i efektywność energetyczna”, Inwestycji B1.1.3. „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia Programu.

  • Celem programu będzie poprawa efektywności energetycznej szkół oraz zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami.
  • Wsparcie przeznaczone będzie na przedsięwzięcia realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.
  • Budżet programu i naboru będzie wynosić blisko 1,3 mld zł.
  • Dofinansowanie będzie udzielane w formie bezzwrotnej (dotacji), do wyczerpania alokacji środków dostępnych w ramach naboru. Możliwe będzie uzyskanie wsparcia nawet do 100% kosztów kwalifikowanych.
  • Dofinansowaniem zostaną objęte inwestycje polegające na wsparciu poprawy efektywności energetycznej i/lub wymianie/modernizacji źródeł ciepła wraz z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynku/budynkach szkół i przedszkoli. Działania podlegające finansowaniu będą musiały być zgodne z  zasadą „niewyrządzania znaczącej szkody środowisku” (DNSH– „do no significant harm”).
  • Inwestycje powinny być gotowe do szybkiej realizacji i finansowania (lub rozpoczęte od 01.02.2020 r.), ze względu na okres rozliczeniowy (do 30.06.2026 r.). Warunkiem będzie nie zakończenie projektu przed dniem złożenia wniosku.
  • Zakres modernizacji energetycznej ww. budynków będzie musiał wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego minimalną łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie 30%. Dodatkowe warunki udzielenia dofinansowania zostaną przedstawione po ich ostatecznym ustaleniu.
  • Wymagane również będzie przeprowadzenie działań edukacyjnych, prozdrowotnych i/lub mających na celu podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania trendom zmian klimatycznych i wykorzystania OZE -  do wysokości maksymalnie 10% kosztów kwalifikowanych projektu. Podatek od towarów i usług (VAT) będzie kosztem niekwalifikowanym.

Rozpoczęcie naboru wniosków na całą dostępną alokację w ramach Inwestycji B.1.1.3. planowane jest na początku września 2024 r., a jego ogłoszenie w sierpniu 2024 r.

Zachęcamy do bieżącego śledzenia informacji na stronach MKiŚ i NFOŚiGW.

{"register":{"columns":[]}}