Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim
22.09.2022
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim.
Beneficjentem projektu jest Gmina Grodzisk Mazowiecki.
O projekcie
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt projektu wynosi 6,3 mln zł (niemal 1,5 mln euro), a przyznane dofinansowanie to 4,6 mln zł (1 mln euro).
Inwestycje w zielono-niebieską infrastrukturę
Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim to projekt obejmujący działania adaptacyjne i mitygacyjne na rzecz przestrzeni miejskiej Grodziska Mazowieckiego, które pozwolą na jej lepsze przystosowanie do zmian klimatu. Zaplanowano wykonanie prac związanych z zieloną i niebieską infrastrukturą, takich jak: wymiana nawierzchni na przepuszczalną, utworzenie zbiornika retencyjnego, nasadzenia wraz z systemami nawadniania, wzmocnienie bioróżnorodności poprzez tworzenie łąk kwietnych i miejsc do rozwoju owadów.
Realizacja projektu wzmocni działania Grodziska Mazowieckiego, mające na celu dostosowanie infrastruktury do warunków klimatycznych i tym samym przyczyni się m.in. do poprawy jakości i wilgotności powietrza czy retencji wód, ograniczenia zanieczyszczeń, zwiększenia powierzchni terenów zieleni, rozwoju zdolności retencyjnych, likwidacji „miejskich wysp ciepła”, zwiększenia bioróżnorodności.
Edukacja
Istotnym elementem projektu są także działania edukacyjno-informacyjne skierowane do lokalnej społeczności, których celem jest podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie zmian klimatu. Zaplanowano różnorakie działania aktywizujące społeczność, w tym warsztaty, imprezy otwarte, konkursy, szkolenia i konferencje naukowe. Przeprowadzone będą kampanie w mediach i Internecie. Planuje się realizację cyklu szkoleń eksperckich dla osób, które w przyszłości będą prowadzić edukację ekologiczną lokalnej społeczności i inicjować dalsze zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju miasta.
Partnerstwo
Wartością dodaną partnerstwa w projektach MF EOG jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Przedsięwzięcie współtworzy Intbau Norway, który wesprze Gminę w obszarze planowania przestrzennego w obliczu zmian klimatu. W Polsce odbędzie się szkolenie, a w Norwegii zostanie zorganizowana konferencja. Współpraca ta przyczyni się m.in: do wzrostu świadomości ekologicznej, podniesienia poziomu wiedzy, nawiązania specjalistycznej współpracy w zakresie niwelowania zmian klimatu. Partnerstwo umożliwi zacieśnienie międzynarodowych działań na rzecz niwelacji skutków zmian klimatu w przestrzeni miejskiej.
Okres realizacji
Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta 23 listopada 2021 roku, a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa
Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji projektu Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim na stronie internetowej Zielony Grodzisk.
Social media
Aktualne informacje znajdziesz też na profilu FB projektu pod nazwą Zielony Grodzisk.
Piszą o nas
Ambasada Norwegii w Polsce na swoim profilu FB pisze o Zielonym Grodzisku: „Dzięki Programowi Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu miasto #GrodziskMazowiecki stoi na czele zielonej transformacji, dzięki doskonałym inwestycjom w zieloną i niebieską infrastrukturę” (więcej).
Wydarzenia
Konferencja otwierająca
W maju 2022 roku odbyła się konferencja inauguracyjna projekt pn. Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim. W ramach wydarzenia przedstawiono założenia projektu oraz korzyści, jakie niesie dla miasta i społeczności lokalnej oraz przewidziane działania informacyjno-edukacyjne. Omówiono zaplanowane działania, m.in. utworzenie zbiornika retencyjnego wód opadowych, nasadzenia wraz z systemami nawadniającymi, wymiana nawierzchni na przepuszczalną, wzmocnienie bioróżnorodności (informacja pochodzi ze strony gminy Grodzisk Mazowiecki).
Edukacja w szkołach
Zakończył się pierwszy etap działań wzbogacających zajęcia edukacyjne w szkołach, który zrealizowano w ramach projektu pn. Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim. Celem prelekcji, warsztatów i konkursów w placówkach oświatowych był wzrost świadomości ekologicznej społeczności szkolnej.
W ramach działania pn. „Bioróżnorodność – ptaki migrujące i pszczoły” zaprezentowano wystawę barwnych zdjęć ptaków, a także zostało zorganizowane spotkanie z ptasim ekspertem –Jackiem Wierzejskim. W ramach działań edukacyjnych z okazji Dnia Pszczoły zorganizowano spotkanie z pszczelarzem i konkurs „Pszczele spotkania”. Prelekcje nie tylko o wodzie – to cykl wykładów pn. „Woda – afrykańska wyprawa o Nilu”. Międzyszkolne wydarzenie „Ekosprinter” – podczas którego odbyła się prelekcja pn. „Włącz się – chronimy zagrożone gatunki”. Podsumowanie tych wydarzeń znajdziecie na stronie projektu oraz na stronie gminy Grodzisk Mazowiecki.
Konkursy
Mała retencja wód opadowych - w czerwcu 2022 roku zorganizowano konkurs fotograficzny pn. Mała retencja wód opadowych. Adresowany był do społeczności lokalnej. Zadanie konkursowe polegało na prezentowaniu sposobów zbierania i wykorzystywania wód opadowych.
Dzień bez plastiku – 2023 rok rozpoczął się konkursem fotograficznym dla grodziskiej społeczności. Zadanie konkursowe polegało na zobrazowaniu codziennych sposobów na zastępowanie plastikowych opakowań.
Otwarcie Placu Wolności wizytówki Grodziska
W sierpniu 2022 roku zakończył się remont Placu Wolności w Grodzisku, który był głównym elementem projektu Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim. Pojawiły się nowe drzewa i rabaty z zielenią przystosowaną do warunków miejskich. Odbetonowano teren, wybudowano zbiorniki retencyjne, system nawadniania roślin i fontannę. Pozwoliło to stworzyć mikroklimat, oraz nawilżać i oczyszczać powietrze placu od strony drogi wojewódzkiej. Jest to teraz zupełnie nowa strefa rekreacji i spotkań grodziskiej społeczności. Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie projektu.
Głaz z przedwojennego pomnika
Podczas rewitalizacji Planu nie obyło się bez niespodzianek. Więcej na ich temat przeczytasz na stronie projektu.
Festiwal Nauki i Pasji
Jednym z działań zaplanowanych w projekcie był udział w Festiwalu Nauki i Pasji. Podczas Festiwalu społeczność szkolna grodziskich szkół podstawowych mogła wysłuchać prelekcji z dziedzin przyrodniczych oraz ekspertów i ekspertek zajmujących się zagrożonymi gatunkami zwierząt. Odbyły się wykłady nt. zmian klimatu i dostępu do wody, o niedźwiedziach polarnych, stacji polarnej, czy opowiadające o działalności wolontariuszy z Błękitnego Patrolu WWF przy ochronie środowiska Morza Bałtyckiego. Gospodarzem wydarzenia była Mediateka Grodzisk, ale przeprowadzono również prelekcje wyjazdowe, w Szkole Podstawowej w Adamowiźnie i w Książenicach. Krótki film o festiwalu opublikowała Gmina Grodzisk Mazowiecki na swoim kanale YT (dostępny również poniżej).
Wizyta studyjna delegacji państw darczyńców
W listopadzie 2022 r. odbyło się spotkanie z reprezentantami państw darczyńców EOG oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy zapoznali się efektami realizacji prac w projekcie pn. Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim (informacja na stronie projektu oraz na stronie MKIŚ).
Warsztaty charette w Grodzisku Mazowieckim
W czerwcu 2023 roku zespół projektowy uczestniczył w szkoleniu charette przygotowanym przez partnera z Norwegii INTBAU, które odbyło się w Grodzisku Mazowieckim (link do relacji).
Warsztaty w Oslo
We wrześniu 2023 roku, w Oslo odbyło się szkolenie w zakresie zielono-niebieskiej infastruktury w przestrzeni miejskiej, w którym uczestniczył zespół projektowy z Grodziska Mazowieckiego. Warsztaty przeprowadził partner z Norwegii – Stowarzyszenie INTBAU. Celem szkolenia była wymiana doświadczeń oraz wzbogacenie wiedzy dotyczącej planowania przestrzennego w obliczu zmian klimatu (link do relacji).
Projekt Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim nagrodzony tytułem „Miasta z klimatem”
Grodzisk Mazowiecki otrzymał trzecie miejsce w Polsce za najlepszy zrealizowany projekt w obszarze zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich opadu za realizację pn. „Zazielenienie i zwiększenie retencji wód na Placu Wolności w ramach zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” (link do relacji).
Stacja pogodowa w Hali CAIIS
W ramach działań inwestycyjnych projektu w Hali CAIIS na dachu poczekalni tarasu widokowego zamontowano profesjonalną stację pogody. Zmienne meteorologiczne można śledzić na bieżąco za pomocą bezpłatnej aplikacji WeatherLink. Stacja pogodowa jest wyposażona w czujniki promieniowania słonecznego i UV, czujniki temperatury, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, czujniki ciśnienia i opadów (link do źródła informacji).
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW