dr Iwona Pawliczka vel Pawlik
Państwowa Rada Ochrony Przyrody
Biolożka morza, specjalizująca się w badaniach biologii i ekologii ssaków morskich oraz interakcji z człowiekiem. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na kierunku oceanografia, specjalności oceanografia biologiczna. Doktorat z oceanologii z zakresu biologii i zagrożeń dla morświna w polskich wodach Bałtyku obroniła na Uniwersytecie Gdańskim.
Jest adiunktem i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Gdańskim oraz kierownikiem uniwersyteckiej jednostki terenowej - Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu, która realizuje projekty badawcze i edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania człowieka na środowisko morskie.
Zajmuje się badaniami i czynną ochroną bałtyckich ssaków, realizując projekty w międzynarodowych zespołach naukowych oraz edukacją, propagującą zrównoważone użytkowanie zasobów morza, w szczególności chroniące jego różnorodność biologiczną. Liderka projektów angażujących naukę obywatelską w badania i ochronę morskiej przyrody, z sukcesem budujących społeczne postawy pro-przyrodnicze i angażujących społeczeństwo w pozyskiwanie wiedzy naukowej i ratowanie gatunków morskich i ich siedlisk.
W zespole Stacji Morskiej UG od 1994 r., gdzie w ramach projektu odbudowy populacji foki szarej w południowym Bałtyku współtworzyła ośrodek hodowli i ośrodek rehabilitacji fok, czerpiąc z doświadczeń podobnych europejskich i światowych ośrodków i dbając o profesjonalizm kadry realizującej projekty naukowe i edukacyjne oraz dbającej o zwierzęta będące pod jej opieką.
Autorka i współautorka licznych prac naukowych, krajowych i międzynarodowych ekspertyz i raportów naukowych dotyczących stanu ochrony, kondycji zdrowotnej populacji gatunków morskich, zagrożeń i metod ich mitygacji. Współautorka krajowych planów ochrony morświna i foki szarej.
Członkini wielu międzynarodowych eksperckich grup doradczych ds. ochrony ssaków morskich, m.in. grup eksperckich ICES WGMME ds. ekologii ssaków morskich i WGBYC ds. przyłowu gatunków chronionych; grupy HELCOM MAMA i grupy ASCOBANS ds. odtworzenia bałtyckiej populacji krytycznie zagrożonego wyginięciem morświna, jedynego przedstawiciela waleni zamieszkującego Morze Bałtyckie. Członkini zarządu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Gdańsku. Członkini zarządu Europejskiej Sieci Stacji Morskich MARS.
Propagatorka życia człowieka w symbiozie z naturą, poszanowania jej mieszkańców i ich siedlisk. Uznając, że poznanie i zrozumienie roli ekosystemów morskich w życiu człowieka jest warunkiem koniecznym do przyjęcia takiej filozofii życia, wraz z zespołem edukacyjnym Stacji Morskiej prowadzi program tzw. Błękitnej Szkoły, stanowiącej morską wersję zielonych szkół dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Prywatnie miłośniczka zwierząt i zwolenniczka zrozumienia i uznania ich praw do szacunku, opieki i pomocy człowieka. Świadoma konsumentka zasobów przyrodniczych szanująca i dbająca o różnorodność biologiczną.
Reprezentowana instytucja
Uniwersytet Gdański, Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu
Instytucje z którymi współpracuje
ICES, HELCOM, Sekretariat Porozumienia ASCOBANS, Europejska Sieć Stacji Morskich MARS, Światowe Stowarzyszenia Stacji Morskich WAMS, Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Gdańsku, Słowiński Park Narodowy, WWF, CCB ;instytucje naukowe: Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze, Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, Litewskie Muzeum Morskie w Kłajpedzie, Niemieckie Muzeum Morskie w Stralsundzie, Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie i wiele innych.