Konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych
25.09.2024
Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 września 2024 r. przekazało do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89). Dokument zawiera przede wszystkim rozwiązania mające na celu liberalizację zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie. Nowelizacja wprowadza również system wsparcia dla biometanu, a także zmiany dla prosumentów.
Projekt ustawy został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny na stronie.
Celem proponowanych zmian jest zwiększenie możliwości wykorzystania OZE i przyspieszenie transformacji energetycznej z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz obniżenia rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i przemysłu.
Proponowane rozwiązania w zakresie liberalizacji zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie:
- Zniesienie generalnej zasady 10H;
- Wzajemna i minimalna odległość między elektrownią wiatrową, a zabudową mieszkaniową ustalona na poziomie 500 m;
- Pozostawienie zakazu lokalizowania elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000;
- Aktualizacja buforów odległości od form ochrony przyrody:
- parki narodowe – 1500 m;
- rezerwaty przyrody – 500m;
- obszary Natura 2000 ustanowione w celu ochrony ptaków i nietoperzy - 500 m.
- Uregulowanie możliwości zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny;
- Ujednolicenie procesu planistycznego zawartego obecnie w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z ogólnymi zasadami znajdującymi się w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- Usprawnienie regulacyjne funkcjonowania mechanizmu udostępnienia co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom korzystającym z wytwarzanej energii w formule prosumenta wirtualnego.
Pozostałe kluczowe zmiany w obszarze OZE:
- Wprowadzenie wsparcia aukcyjnego dla biometanu w instalacjach powyżej 1 MW;
- Doprecyzowanie zasad sumowania mocy mikroinstalacji i magazynu energii;
- Zmiany doprecyzowujące w obecnych mechanizmach wsparcia OZE;
- Określenie zasad funkcjonowania gazociągu bezpośredniego biogazu.
Uwagi i opinie do projektu ustawy można zgłaszać na załączonym formularzu w terminie do 21 dni od dnia publikacji na adresy e-mail: (ustawaUD89@klimat.gov.pl) oraz departament.prawny@klimat.gov.pl.