Max i Julka Reporterski duet na tropie projektów unijnych
24.06.2021
GAZYFIKACJA REJONU SZCZAWNICY I GMIN OŚCIENNYCH
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dzięki jego realizacji, do końca 2022 roku mieszkańcy pięciu kolejnych gmin na terenie powiatów limanowskiego, nowotarskiego oraz nowosądeckiego – Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna, Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica zyskają dostęp do gazu ziemnego. Przybędzie tam w sumie 73 km sieci. Budowa gazociągu zaopatrzy te miejscowości w gaz oraz wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego w rejonie południowej Polski.
Ponieważ gaz ziemny jest jednym z najbardziej ekologicznych i bezpiecznych paliw, oczyści się w tych rejonach powietrze i odetchną zarówno ich mieszkańcy, jak i turyści.
Szczawnica jest miejscowością uzdrowiskową, dlatego czyste powietrze ma tu szczególne znaczenie. Te działania doskonale wpisują się także w obszar ochrony środowiska.
Projekt realizuje cele Działania 7.1 „Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii” Programu Infrastruktura i Środowisko 2014- 2020.
ROZSZERZENIE FUNKCJONALNOŚCI TERMINALU LNG W ŚWINOUJŚCIU (POLSKIE LNG SA)
Terminal umożliwia przyjęcie gazu w stanie ciekłym z odległych rejonów świata (głównie z Kataru), magazynowanie go w zbiornikach i dystrybuowanie na całą Polskę. Umożliwił on uniezależnienie się naszego kraju od dostaw gazu z kierunku wschodniego. Inwestycja okazała się na tyle potrzebna, że od momentu uruchomienia terminala do chwili obecnej przybyło już ponad 100 transportów gazu. Chętnych na usługi terminalu jest coraz więcej, więc ze środków POIiŚ 2014-2020 realizowana jest obecnie jego rozbudowa oraz rozszerzenie funkcjonalności. Rozbudowa zwiększy moc regazyfikacyjną Terminala z obecnych 5 do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Rozbudowany zostanie system przeładunkowy i załadunkowy gazu oraz, obok już 2 istniejących zbiorników, wybudowany zostanie dodatkowy 3.
Gdy skroplony gaz zostaje przywieziony statkami do Świnoujścia, a następnie zmagazynowany w zbiornikach to – aby mógł trafić do sieci gazowej, musi być zamieniony na formę lotną. Do tego właśnie służą regazyfikatory Pozyskiwany gaz jest bardzo czysty i przyczynia się do ochrony środowiska.
Projekt realizuje cele Działania 7.1 „Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii” Programu Infrastruktura i Środowisko 2014- 2020.
Po więcej informacji nt. programu, projektów i unijnych obszarów wsparcia zapraszamy na:
www.pois.gov.pl oraz www.mapadotacji.gov.pl
Materiały
DFE_komiks_Szczawnica_CSzczawnica_C.pdf 4.18MB DFE_LNG_gaz
Gaz_C.pdf 6.24MB