Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) (ang. IAEA)
International Atomic Energy Agency, IAEA stanowi wyspecjalizowaną agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołaną w 1957 r. będącą centrum współpracy w dziedzinach związanych z bezpiecznym wykorzystaniem energii jądrowej dla celów pokojowych. Polska jest członkiem założycielem MAEA od 1957 r., kiedy to ratyfikowała Statut organizacji (Dz.U. 1958, nr 41, poz. 187). We współpracy z MAEA uczestniczą głównie Ministerstwo Energii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych– w tym poprzez Stałe Przedstawicielstwo przy Narodach Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu oraz Państwowa Agencja Atomistyki.
Celem MAEA, określonym w Statucie, jest dążenie do rozszerzenia wkładu energii jądrowej na rzecz, zdrowia i dobrobytu ludzkości, oraz zapewnienie możliwie najszerszej kontroli, aby energia jądrowa wykorzystywana była jedynie w celach pokojowych. Promocja energii jądrowej odbywa się w dwóch obszarach działalności MAEA: pierwszy dotyczy energetyki jądrowej i związanych z nią technologii cyklu paliwowego oraz unieszkodliwiania odpadów, drugi – zastosowań promieniowania jonizującego w przemyśle, medycynie, rolnictwie, badaniach naukowych oraz rozwijania odpowiednich technologii jądrowych.
Członkostwo w MAEA umożliwia udział w szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez MAEA. Polska korzysta także ze Programu Współpracy Technicznej MAEA.
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.03.2018 10:01 Jan Masalski
- Pierwsza publikacja:
- 08.05.2018 11:14 Ilona Bartkowska