W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miejskie ekosystemy dolin rzecznych

Grafika obrazująca program środowisko, energia i zmiany klimatu. Na grafice znajduje się chłopiec sadzący drzewko.

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu MIEJSKIE EKOSYSTEMY DOLIN RZECZNYCH Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu.

Beneficjentem projektu jest Fundacja Sendzimira.

O przedsięwzięciu

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (Fundusz Małych Grantów) w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy (zobacz listy rankingowe).

Źródła finansowania

Finansowany jest w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), a 15% z budżetu państwa. Więcej o Mechanizmie Finansowym EOG przeczytasz tu.

Wartość projektu

Całkowity koszt projektu to ponad 920 tys. zł (ponad 210 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ponad 830 tys. zł (ok. 190 tys. euro).

Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej dotyczącej ekosystemów dolin rzecznych (także potoków, strumieni) oraz znaczenia tych usług dla jakości życia w mieście oraz dla adaptacji i mitygacji zmian klimatu.

W ramach projektu zrealizowany będzie szereg działań edukacyjnych skierowanych do specjalistów, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i mieszkańców miast. Będą to  m.in.:

  • spotkania eksperckie,
  • badanie percepcji dolin rzecznych,
  • szkolenia z zakresu miejskich ekosystemów dolin rzecznych,
  • warsztaty: Zarządzanie ekosystemami dolin rzecznych, Prowadzenie działań edukacyjnych i kampanii społecznych na temat ekosystemów dolin rzecznych, Projektowanie rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS),
  • wizyta studyjna – dobre praktyki w Norwegii,
  • publikacja pt. Miejskie doliny rzeczne.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z norweskim Phronesis SA.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została zawarta 1 grudnia 2021 roku, a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Bieżące informacje o projekcie MIEJSKIE EKOSYSTEMY DOLIN RZECZNYCH Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu dostępne są na stronie projektu (link). Zapraszamy także do odwiedzenia strony uslugiekosystemow.pl, na której dostępne są artykuły na temat rzek w mieście.

Wydarzenia

Spotkania eksperckie

Podczas spotkań eksperckich zorganizowanych w maju 2022 roku analizowano temat wyzwań związanych z gospodarowaniem dolinami rzecznymi w sposób umożliwiający jak najpełniejsze korzystanie z usług świadczonych przez ich ekosystemy. Zebrano przykłady dobrych praktyk chroniących lub przywracających usługi ekosystemów dolin rzecznych. Dorobek spotkań jest punktem wyjścia do realizacji innych działań w projekcie: programu szkoleniowego, publikacji poradnika, konferencji podsumowującej projekt oraz działań komunikacyjnych. 

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem spotkań dostępnym na stronie Fundacji (link). Opracowany też został raport pn. „Zarządzanie miejskimi dolinami rzecznymi”, zawierający rekomendacje ekspertów z warsztatów (dostępny na stronie Fundacji i poniżej).

Badanie percepcji dolin rzecznych

Badanie „Rzeki Warszawy w oczach mieszkańców”, przeprowadzone w okresie od lipca do września 2022 roku, poświęcone było miejskim rzekom i towarzyszącym im ciekom oraz terenom nadrzecznym. Jego celem było poznanie tego, jak mieszkańcy postrzegają miejskie doliny rzeczne i jak z nich korzystają. Podsumowanie i raport z badania dostępne jest na stronie Fundacji oraz poniżej.

Program szkoleniowy Miejskie ekosystemy dolin rzecznych

Fundacja Sendzimira zorganizowała program szkoleniowy dotyczący zarządzania usługami ekosystemów dolin rzecznych oraz prowadzenia skutecznych działań edukacyjnych na rzecz ich ochrony. Szczegóły wydarzenia znajdziesz na stronie Fundacji.

Przewodnik w ramach cyklu „Zrównoważony rozwój – zastosowania”

Owocem projektu jest przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach zurbanizowanych pn. „Rzeka w mieście". Zawarto w nim przykłady inspirujących dobrych praktyk, zrealizowanych dla ochrony miejskich dolin rzecznych, zwiększenia efektywności dostarczania przez nie usług, a także skutecznego komunikowania tych tematów. Przykłady pochodzą z Polski i ze świata. Publikacja adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zawodowo specjalistycznymi zagadnieniami związanymi z ochroną dolin rzecznych. Dostępny jest w wersji polskojęzycznej oraz anglojęzycznej na stronie internetowej projektu. Na profilu FB Fundacji Sendzimira można znaleźć zaproszenia do lektury tego poradnika.

Wizyta studyjna Dobre praktyki zarządzania rzekami w Oslo

We wrześniu 2023 roku przedstawicielki i przedstawiciele Fundaci Sendzimira wzięły udział w wizycie studyjnej w Oslo,  w ramach której uczestniczyły w spotkaniach z osobami reprezentującymi miasto i Forum Rzek. Była to okazja do poznania najlepszych praktyk w zakresie przywracania usług ekosystemów dolin rzecznych na obszarach miejskich pod kątem wprowadzenie ich do polskich realiów. Gospodyniami wizyty były przedstawicielki norweskiego partnera projektu. Podsumowanie wizyty znajdziesz na stronie internetowej projektu (link).

Konferencja podsumowująca projekt Miejskie ekosystemy dolin rzecznych

W listopadzie 2023 r. odbyła się dwudniowa konferencja Rzeka w mieście, podsumowująca projekt Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Wzięło w niej udział ponad 120 osób, ekspertów i ekspertek z całej Polski, dzięki czemu stała się  przestrzenią do wymiany wiedzy i doświadczeń, upowszechniania dobrych praktyk związanych z zarządzeniem dolinami rzecznymi. Zgodnie z informacjami zawartymi w podsumowaniu konferencji:

Wydarzenie stało się forum, na którym dyskutowaliśmy o odbudowywaniu potencjału dolin rzecznych, o kształtowaniu frontów wodnych i renaturyzacji rzek, o barierach związanych z przywracaniem rzekom ich naturalnego charakteru i sposobach na ich pokonywanie. Część dyskusji dotyczyła też zmiany mentalności, zarówno decydentów, jak również mieszkańców miast.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie projektu.

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

Materiały

Raport​_z​_seminariow​_eksperckich​_Zarzadzanie​_miejskimi​_dolinami​_rzecznymi
Raport​_z​_seminariow​_eksperckich​_Zarzadzanie​_miejskimi​_dolinami​_rzecznymi.pdf 1.60MB
Raport​_z​_geoankiety​_Rzeki​_Warszawy​_w​_oczach​_mieszkańców
Raport​_z​_geoankiety​_Rzeki​_Warszawy​_w​_oczach​_mieszkańców.pdf 24.88MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}