W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mieszkańcy

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

Park to "marka" i impuls rozwoju regionów

Przykłady innych parków narodowych dobrze pokazują, że parki są impulsem do rozwoju regionów. Przyciągają turystów oraz inwestycje związane z tą branżą i dają nowe możliwości finansowania działań lokalnych.

Każdy park narodowy to „marka”, która jest aktywnie promowana i staje się rozpoznawalna w kraju i na świecie. Jednocześnie utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie wpłynie negatywnie na kwestie żeglugi po rzekach, wędkowania czy poruszania się po drogach.

Najważniejsze informacje

  • Park Narodowy to szansa na rozwój i napływ turystów.
  • Utworzenie parku narodowego nie będzie powodowało utrudnień w możliwości zabudowy obszarów położonych poza granicami parku narodowego i jego otuliny.
  • Osoby, posiadające własne grunty w granicach parku narodowego będą mogły z nich korzystać na dotychczasowych zasadach, zachowując prawo do wejścia i przebywania na ich terenie.
  • Utworzenie parku oraz jego funkcjonowanie będzie finansowane z budżetu Państwa.
  • Będzie można wędkować i prowadzić działalność rolniczą na terenie parku.
  • Utworzenie Parku spowoduje powstanie nowych miejsc pracy.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

Dostępność

Osoby, posiadające własne grunty w granicach parku narodowego będą mogły z nich korzystać na dotychczasowych zasadach, zachowując prawo do wejścia i przebywania na ich terenie. Ponadto utworzenie parku narodowego nie będzie powodowało utrudnień w możliwości zabudowy obszarów położonych poza granicami parku narodowego i jego otuliny. Dyrektor parku narodowego nie ma podstaw prawnych do ingerowania w proces zabudowy terenów położonych poza granicami parku narodowego i jego otuliny.

Powstanie parku to też bogata infrastruktura towarzysząca, w tym:

  • miejsca odpoczynku,
  • przystanie,
  • kładki,
  • wieże widokowe.

Co ważne, mieszkańcy gmin, na obszarze których położony jest park narodowy oraz gmin z nim graniczących, zwolnieni są z opłat za wstęp do parku. Opłaty te ponoszą osoby spoza tych gmin, a są one przeznaczane na utrzymanie infrastruktury turystycznej.

Szansa na rozwój turystyki

Pierwszy od ponad 20 lat nowy park narodowy w Polsce stanie się magnesem przyciągającym turystów z Polski i zagranicy. A turyści będą korzystali usług i produktów oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są:

  • kwatery agroturystyczne (agroturystka),
  • punkty gastronomiczne (gastronomia),
  • sklepy z pamiątkami (pamiątki),
  • przewodnicy turystyczni.

Powołanie nowego parku wiąże się więc ze stworzeniem nowych miejsc pracy, co w długoterminowej perspektywie przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia.

Naturalnie samo objęcie danego obszaru ochroną w postaci parku narodowego nie zapewni napływu zwiększonej liczby turystów, a co za tym idzie środków finansowych. Niezbędny jest do tego dobry stan środowiska oraz obecność infrastruktury turystycznej dostosowanej do charakteru parku i potrzeb turystów.

Zarówno dbałość o dobry stan środowiska, jak i zapewnienie infrastruktury turystycznej spoczywa na administracji parku narodowego i jest finansowane z budżetu centralnego. Społeczności lokalne nie są obciążane tymi kosztami, czerpiąc jednocześnie z tego korzyści.
Parki narodowe mogą wspierać lokalne produkty i rzemiosło (utrzymanie dziedzictwa kulturowego danego regionu), co stwarza dodatkowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim przyczynia się do budowy poczucia wspólnoty wśród mieszkanek i mieszkańców.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

Pytania i odpowiedzi dla mieszkanki/mieszkańca

1.Czy utworzenie parku oznacza problemy dla mieszkanek i mieszkańców?

Budowa domów, rozbudowa budynków w mieście, budowa dróg i kolei – wszystko będzie działało jak do tej pory. Powstanie parku narodowego to impuls do rozwoju dla lokalnych społeczności. Park oznacza inwestycje w regionie w infrastrukturę edukacyjną i turystyczną, a więc nowe miejsca pracy i wzrost ruchu turystycznego. Samo obserwowanie ptaków to wielki rynek w Europie, przyciągający wiele osób z całego świata.

2.Kto decyduje o utworzeniu parku i jego graniach?

Nad kształtem parku i jego otuliny pracował specjalny zespół składający się z przedstawicielek i przedstawicieli lokalnych samorządów, nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. A dokładne określenie granic parku będzie uzgodnione przez organy uchwałodawcze jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku.

3.Kto zapłaci za powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry?

Utworzenie i funkcjonowanie parku będzie finansowane z budżetu Państwa oraz ze środków uzyskanych przez park w ramach własnej działalności.

4.Czy powołanie parku narodowego może skutkować zablokowaniem planowanych inwestycji na obszarze gmin Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa i Szczecina w szczególności dużych inwestycji przemysłowych lub inwestycji w linie energetyczne i gazociągi?

Nie w przypadku rozpatrywanej lokalizacji. Ograniczenia dotyczące możliwości realizacji działań inwestycyjnych obowiązują w granicach parku narodowego i jego otuliny. Niektóre przedsięwzięcia realizowane na obszarze gmin mogą podlegać ocenie oddziaływania na środowisko lub ocenie oddziaływania na obszar Natura 2000, ale tak jest i dzisiaj.

5.Czy utworzenie parku narodowego może wpłynąć na ograniczenie korzystania z dróg przebiegających przez Międzyodrze?

Nie. Powołanie parku narodowego nie spowoduje ograniczenia ruchu na istniejących drogach przebiegających przez Międzyodrze. Przez wiele parków narodowych (np. Wielkopolski PN, Roztoczański PN, Biebrzański PN, Narwiański PN, Woliński PN) przebiegają drogi oraz linie kolejowe i są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, utrzymywane i modernizowane. Poza tym główne drogi, np. autostrada A6 zostały wyłączone z obszaru parku.

6.Czy będą wypłacane odszkodowania za szkody wyrządzane przez zwierzęta?

Tak. W parku narodowym szacowanie szkód prowadzone jest przez pracowników parku narodowego. Odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne są wypłacane przez park narodowy ze środków parku. W przypadku zwierząt objętych ochroną gatunkową (żubr, ryś, wilk, bóbr) szkody są szacowane przez pracowników parku, natomiast odszkodowanie jest wypłacane przez park, ze środków budżetu państwa.

7.Czy powołanie parku narodowego może skutkować ograniczeniem możliwości organizacji imprez plenerowych lub masowych na obszarze gmin Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa i Szczecina poza parkiem narodowym?

Nie. Powołanie parku nie będzie miało wpływu na możliwość realizacji imprez plenerowych lub masowych poza granicami parku narodowego. W praktyce dyrekcje parków narodowych współdziałają z organizatorami turystyki i imprez masowych, a niektóre pozyskują na to środki finansowe, np. z programów UE.

8.Czy po Międzyodrzu będzie wolno pływać motorówkami?

Zasadniczo w parku narodowym zakazuje się używania łodzi motorowych. Niemniej dyrektor parku narodowego może wyznaczyć obszary, na których używanie lodzi motorowych będzie dozwolone, chociaż może być w pewien sposób warunkowane, np. używaniem napędu elektrycznego.

9.Jakie będą dalsze losy infrastruktury hydrotechnicznej?

Można pogodzić ochronę przyrody z działaniami w zakresie utrzymania wód oraz konserwacji zabytków hydrotechniki. Warto przywrócić krążenie wód Międzyodrza przez udrożnienie chociaż części zalądowionych kanałów. Poprawa natlenienia to wzrost dobrostanu zwierząt skrzelodysznych. Pozwoli to sprawniej odtwarzać ekosystemy Odry po zakwicie złotych alg. Mogą tam powstać m.in. refugia dla małży skójkowatych i ślimaków. Rewitalizacja śluz pozwoli zalać wybrane tereny w czasie roztopów, wezbrań albo inwazji wrogich wojsk. Z kolei przywrócenie dawnych przepływów w kanałach zintensyfikuje procesy samooczyszczania się wód. Przykłady Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz niemieckiego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry pokazują, że ochrona przeciwpowodziowa i przeciwsuszowa świetnie uzupełniają się z ochroną ptaków oraz ryb.

10.Czy będzie możliwe wędkowanie?

Tak. Przepisy ustawy o ochronie przyrody dopuszczają taką formę udostępnienia parku narodowego. W zadaniach ochronnych lub w planie ochrony wyznacza się miejsca udostępnione do wędkowania. Regulamin wędkowania jest określany w zarządzeniu dyrektora parku narodowego. Ze względu na uwarunkowania związane z ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem mogą być wprowadzone pewne ograniczenia w wędkowaniu, np. możliwość wędkowania poza porą nocną.

11.Czy w parku narodowym będą prowadzone polowania?

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody w parku narodowym nie prowadzi się polowań. Możliwe są redukcje wybranych gatunków zwierząt łownych (np. dzików z uwagi na zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF) na zasadach określonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych. Prowadzi się także redukcję zwierząt gatunków obcych, np. szopa pracza, jenota lub wizona amerykańskiego.

12.Czy możliwe będzie prowadzenie działalności rolniczej na obszarze parku narodowego?

Tak. Działalność rolnicza w wielu przypadkach wręcz sprzyja ochronie przyrody. Utrzymanie ekosystemów nieleśnych, będących często siedliskami cennych gatunków ptaków, wymaga koszenia lub wypasu zwierząt, stąd działalność rolnicza jest pożądana. Odbywa się ona na zasadach określonych w planie ochrony lub w zadaniach ochronnych. W wielu parkach narodowych prowadzona jest taka działalność (Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Park Narodowy „Ujście Warty”).

13.Czy utworzenie parku narodowego wpłynie na możliwość wykonywania jakichkolwiek prac na Odrze?

Nie. Prace będą mogły być wykonywane zgodnie z wydanymi zezwoleniami. Park narodowy może oddziaływać wyłącznie lokalnie, w miejscu jego funkcjonowania. Nie będzie to miało wpływu na budowę urządzeń wodnych w górnym biegu Odry oraz budowę portu kontenerowego w Świnoujściu, gdyż obszary te są poza zakresem oddziaływania parku.

14.Obecnie obszar Międzyodrza jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000, jak również ochroną krajobrazową (Park Krajobrazowy Dolnej Odry). Czy te formy ochrony nie są wystarczające? Po co powoływać park narodowy?

Park narodowy daje dodatkowe możliwości pozyskania środków na prowadzenie ochrony ekosystemów Międzyodrza, rozwój bezpiecznej dla przyrody infrastruktury turystycznej oraz edukację ekologiczną. W niektórych programach (FEnIKS 2021-2027), dzięki współfinansowaniu NFOŚiGW, istnieje możliwość sfinansowania ze środków zewnętrznych (unijnych i krajowych) od 85 do 100% kosztów kwalifikowanych w projektach realizowanych przez parki narodowe. Znaczną część przychodów parków narodowych stanowią obecnie dotacje z różnego rodzaju programów finansujących ochronę przyrody. Park narodowy to nie tylko forma ochrony, ale również instytucja, która kompleksowo zarządza całym obszarem. Pracownicy parku zajmują się organizacją czynniej ochrony, organizacją warunków dla rekreacji i turystyki oraz edukacją, jak również pozyskaniem środków, przygotowanie i realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych.

 

{"register":{"columns":[]}}