Ministra Hennig-Kloska w Strasburgu. Prezentacja priorytetów polskiej prezydencji w obszarze środowiska naturalnego i klimatu przed komisją Parlamentu Europejskiego
23.01.2025
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wzięła udział w sesji komisji Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Klimatu i Bezpieczeństwa Żywności (komisja ENVI). Celem spotkania była dyskusja z europosłami do PE i wymiana poglądów w kontekście polskiej prezydencji. Sesja odbyła się 23 stycznia 2024 w Strasburgu (Francja).
Z początkiem roku Polska przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Oznacza to, że przez kolejne sześć miesięcy nasz kraj będzie odgrywać rolę lidera i koordynatora, przewodnicząc spotkaniom Rady i reprezentując Radę Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Głównym filarem działań polskiej prezydencji będzie kwestia bezpieczeństwa, w tym także bezpieczeństwo energetyczne i klimatyczne.
Podczas prezydencji będziemy chronić środowisko oraz klimat. Szczególny nacisk położymy na troskę o człowieka i korzyści transformacji. Będziemy walczyć z przyczynami i skutkami zmian klimatu przede wszystkim poprzez tworzenie zachęt i wsparcie, by zwiększyć poparcie społeczne dla zielonej transformacji
- mówiła ministra Hennig-Kloska w Strasburgu.
Transformacja, adaptacja do zmian klimatu i walka z dezinformacją
Jak dodała, Polska będzie wspierać unijne wysiłki na rzecz przygotowania planu adaptacyjnego w zakresie zmian klimatu dla UE. Plan ten pozwoli na skuteczne zarządzanie ryzykiem, ograniczenie strat i budowanie odporności na poziomie całej UE.
Musimy dalej rozwijać istniejące ramy UE w zakresie przystosowania się do zmian klimatu i zapewnić włączanie adaptacji i zarządzania ryzykiem klimatycznym do wszystkich stosownych przepisów i polityk
- podkreśliła.
Polska prezydencja będzie promować również prowadzenie polityki ochrony środowiska i klimatu ze szczególnym naciskiem na troskę o człowieka i korzyści płynące z transformacji.
Wśród priorytetów polskiej prezydencji istotną rolę odgrywać będzie ponadto praca nad narzędziami do walki z fake newsami i dezinformacją klimatyczną, kwestionującą zmiany klimatu i włączanie adaptacji i zarządzania ryzykiem klimatycznym do wszystkich przepisów i polityk, w tym polityki energetycznej i klimatycznej UE.
Przed wysłuchaniem w Strasburgu, ministra Paulina Hennig-Kloska spotkała się z Antonio Decaro, przewodniczącym komisji ENVI.
Więcej informacji nt. polskiej prezydencji w Radzie UE znajdą Państwo na stronie: Polish presidency of the Council of the European Union.