W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O działaniach edukacyjnych w projektach Programu klimatycznego

13.10.2023

Październik to miesiąc, podczas którego dużo mówi się o edukacji. 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich pracownic i pracowników oświaty, a chwilę wcześniej, 5 października obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO.

Klimat w szkołach metropolii - projekt MF EOG

To okazja do podkreślenia wiodącej roli osób nauczycielskich w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania. W ramach Programu klimatycznego mocno wspieramy działania edukacyjne i doceniamy rolę i znaczenie pracy nauczycielek i nauczycieli.

Beneficjenci naszych projektów zaplanowali wsparcie społeczności nauczycielskiej poprzez różnego rodzaju formy podnoszenia kwalifikacji. Są to np.:

Innym, równie ważnym działaniem wspierającym nauczycielki i nauczycieli w edukowaniu o klimacie są różnego rodzaju materiały dydaktyczne. W projekcie Klimat w szkołach metropolii opracowano m.in:

  • scenariusze zajęć lekcyjnych Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków. Rozwiązania błękitno – zielonej infrastruktury, w których prezentowane są rozwiązania, które wykorzystują potencjał roślin, gleby oraz wody deszczowej. Przeznaczone dla klas 4 i 5 szkoły podstawowej oraz 1 i 2 szkoły ponadpodstawowej. Dotyczą obiektów małej retencji, takich jak ogrody deszczowe i niecki retencyjne oraz innych rozwiązań wspierających przyrodę: zielonych ścian z pnączy oraz kompostowników (scenariusze do pobrania),
  • materiały dydaktyczne - załączniki do scenariuszy, w których znajdują się prezentacje multimedialne, tablice edukacyjne, karty pracy, plansze, quizy, gry, inspiracje oraz inne pomoce dydaktyczne (materiały do pobrania).
  • Poradnik Klimat na 5! - w poradniku zaprezentowano rozwiązania zwane błękitno-zieloną infrastrukturą. Wykorzystują one potencjał roślin, gleby oraz wody deszczowej do łagodzenia skutków zmian klimatu (broszura do pobrania).

Zobacz jakie inne działania realizowane są w Programie Klimatycznym. Zapraszamy do przejrzenia Bazy projektów Programu na naszej stronie internetowej.

Materiały

Strona projektu Klimat w szkołach metropolii

Wideo

{"register":{"columns":[]}}