O ptasich projektach w Programie przy okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków
31.03.2023
W Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu chronimy zagrożone gatunki
1 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ptaków ustanowiony niemal 120 lat temu. Koordynatorem obchodów tego dnia jest BirdLife International – ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków. Norweski oddział BirdLife Norway jest partnerem kilku projektów w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Ideą, jaka przyświeca temu świętu jest zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. Szacuje się, że ok 13% (ok. 1250) gatunków ptaków jest zagrożonych wyginięciem.
Ochronę niektórych z tych ponad tysiąc dwustu zagrożonych gatunków wspieramy w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w naborach z obszaru środowisko. W ramach naboru na Działania związane z ochroną ekosystemów (Fundusz Małych Grantów) organizacje pozarządowe chronią ptaki w różnych regionach kraju.
Zajrzyj do naszych projektów opisanych w Bazie projektów Programu. Znajdziesz tam m.in. projekty Towarzystwa Przyrodniczego Bocian, Fundacji Ptasie Horyzonty, Poleskiego Parku Narodowego czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w ramach których prowadzone są działania skoncentrowane na ochronie zagrożonych gatunków ptaków.
- Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego,
- Od Wisłoki do Wieprza - czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły,
- Ptasie Horyzonty - czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków na Polesiu,
- Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły,
Wraz z błotniakiem łąkowym - ptasim arystokratą pól zapraszamy do uważnej obserwacji ptaków i ich ochrony.