W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 35-lecia powstania światowego programu Czystszej Produkcji

26.11.2024

35 lat temu w Warszawie odbyło się seminarium Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) pod hasłem „Przemysł i środowisko”, podczas którego zainicjowano ogólnoświatowy program Czystszej Produkcji UNEP ONZ („Cleaner Production”). Program od początku swojego istnienia namawia przedsiębiorców oraz inne organizacje, aby podchodziły strategicznie do kwestii środowiskowych, wdrażały systemy zarządzania środowiskowego oraz nadawały priorytet działaniom z zakresu zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń i zapobieganiu marnotrawstwa zasobów u źródeł ich powstawania.

Obchody 35-lecia powstania światowego programu Czystszej Produkcji
  • 26 listopada 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zorganizowano uroczystą konferencję dotyczącą obchodów 35-lecia powstania światowego programu Czystszej Produkcji.
  • Do programu przystępują przedsiębiorstwa i inne organizacje, które dążą do gospodarki obiegu zamkniętego w swoich firmach i starają się dekarbonizować swój przemysł.  
  • Podczas uroczystości wiceminister Krzysztof Bolesta wraz z prezesem Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji Michałem Cichym wręczyli certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości przedstawicielom firm obecnym na spotkaniu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska docenia działania Stowarzyszenia, m.in. poprzez uczestniczenie w Kapitule Rejestru. Czystsza Produkcja wspaniale wspiera europejskie strategie i programy jak Gospodarka o Obiegu Zamkniętym czy Europejski Zielony Ład, a także przyczynia się do dekarbonizacji polskiego przemysłu

– powiedział podczas spotkania wiceminister Krzysztof Bolesta.  

System Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych w Polskim Ruchu CP, którego najwyższym poziomem jest Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, stanowi polskie rozwiązanie, opracowane, wdrażane i doskonalone od 35 lat przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji. Przewodniczącym Kapituły tego rejestru jest wiceminister Krzysztof Bolesta.

Drogą do Rejestru Czystszej Produkcji oraz wdrażania Systemów Zarządzania Środowiskiem, projektów i dobrych praktyk proekologicznych, jest Akademia Czystszej Produkcji. Jest to program edukacyjno-projektowo-wdrożeniowy wypracowany i realizowany przez Stowarzyszenie. Akademia to praktyczne narzędzie wdrażania strategii w polskich firmach. W ramach tych działań jest m.in. projektowane i wdrażanie zmiany proekologicznej (tzw. Projekty Czystszej Produkcji), które przynoszą wymierne korzyści środowiskowe, ekonomiczne oraz społeczne.

Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji przeprowadził już 65. edycji Akademii Czystszej Produkcji, w ramach których opracowanych zostało 871 pilotażowych Projektów CzP. Nadano też 1748 dyplomów Ekspertów Czystszej Produkcji, którzy pracują na rzecz ochrony środowiska i wdrażania GOZ w firmach. W Akademiach łącznie wzięło udział 1178 instytucji, z których 340 uzyskało Świadectwa Czystszej Produkcji, a 88 dołączyło do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.  

W wydarzeniu wzięła także udział Główna Inspektorka Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska. 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}