Ochrona czynna polskiej populacji języczki syberyjskiej
11.04.2022
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Ochrona czynna polskiej populacji języczki syberyjskiej”.
Beneficjentem projektu jest Fundacja Przyroda i Człowiek.
O przedsięwzięciu
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (Fundusz Małych Grantów) w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Finansowany jest w 90 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % pochodzi z MF EOG a 15 % z budżetu państwa).
Całkowity koszt projektu to niemal 920 tys. zł (ponad 210 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ponad 830 tys. zł (ponad 190 tys. euro).
Celem projektu jest poprawa stanu krytycznie zagrożonego w skali europejskiej gatunku siedlisk wilgotnych języczki syberyjskiej Ligularia sibirica oraz jej siedlisk. Zaplanowana działania polegające na utworzeniu bazy danych na temat stanu populacji, przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, prowadzenie monitoringu przyrodniczego tego gatunku oraz jego siedlisk.
W projektach realizowanych w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu duży nacisk kładziony jest na działania edukacyjne. Nie inaczej jest w przedsięwzięciu Fundacji Przyroda i Człowiek.
Działania edukacyjne skierowane będą do lokalnej społeczności, rolników, nauczycieli i będą miały na celu aktywizację wspomnianych środowisk wokół problemu ochrony czynnej siedlisk zależnych od wody.
Więcej o przedsięwzięciu
Zapraszamy do śledzenia strony projektu Ochrona czynna polskiej populacji języczki syberyjskiej a także do obejrzenia materiału Fundacji Przyroda i Człowiek dostępnego na kanale YT.