W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona Puszczy Białowieskiej jednym z priorytetów resortu klimatu

09.05.2024

Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej, raport o stanie Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO czy przeprowadzona w marcu 2024 r. misja międzynarodowych organizacji – to jedynie wybrane działania, które podejmowane są dla ochrony tych cennych terenów. „Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska dbamy o nasze przyrodnicze dziedzictwo, aby mogły korzystać z niego kolejne pokolenia” – podkreśla szefowa resortu, Paulina Hennig-Kloska.

Najważniejsze: 

  • Trwają prace nad przygotowaniem tzw. „Konstytucji dla Puszczy Białowieskiej” – konkretnego dokumentu, który będzie uwzględniał wszystkie aspekty związane z zarządzaniem tym cennym obszarem. 
  • W Puszczy Białowieskiej przeprowadzona została misja międzynarodowych organizacji: UNESCO i IUCN. 
  • Powstał Raport o stanie zachowania obiektu światowego dziedzictwa UNESCO „Białowieża Forest”.  
  • Rozpoczęto prace związane z weryfikacją i korektą Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO „Puszcza Białowieska”.

Działania na rzecz wzmożonej ochrony Puszczy Białowieskiej stanowią jeden z priorytetów rządu. To właśnie Białowieski Park Narodowy był pierwszym celem wizyty nowego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w styczniu 2024 r., podczas której ogłoszono rozpoczęcie prac nad nowym projektem – „Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej”. Dokument będzie obejmował wszystkie aspekty związane z zarządzaniem tym obszarem, stanowiącym jednocześnie Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Eksperci rozważają różne formy „Konstytucji”, w tym projekt ustawy odnoszący się do ochrony i rozwoju Puszczy, a także zarządzania jej obszarem. Konkretne rozwiązania wymagają przeprowadzenia kompleksowych analiz, jednak, co ważne, projekt będzie opracowywany z udziałem społeczeństwa. 

Ochrona dziedzictwa, które jest symbolem Polski na świecie, możliwa jest także dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami działającymi na rzecz przyrody. W marcu 2024 r. odbyła się misja reaktywna UNESCO/IUCN ws. Obiektu Światowego Dziedzictwa „Białowieża Forest”. Jej celem była m.in. ocena wpływu bariery granicznej w Polsce na uniwersalną wartość obiektu oraz dokonanie przeglądu postępów we wdrażaniu zaleceń poprzedniej misji z 2018 r. 

Ministerstwo klimatu i środowiska opracowało i przesłano do  Dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO także specjalny Raport o stanie zachowania obiektu światowego dziedzictwa „Białowieża Forest”. Zostały w nim omówione podejmowane działania na rzecz zachowania uniwersalnej wartości tego obszaru.

W resorcie rozpoczęto także prace nad z weryfikacją i korektą Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO „Puszcza Białowieska”. Dokument ten został przeanalizowany pod kątem zgodności z wytycznymi operacyjnymi i rekomendacjami z misji UNESCO z 2018 r. Brak rozpatrzenia uwag jednostek samorządu terytorialnego oraz strony społecznej wymaga dokonania ponownej analizy. Zgodnie z przyjętymi założeniami opracowanie ostatecznego projektu planu nastąpi do końca 2024 r. 

 

{"register":{"columns":[]}}