„Pokój z Naturą” – Segment Wysokiego Szczebla podczas 16. Posiedzenia Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej z udziałem wiceministra Mikołaja Dorożały
04.11.2024
Hasłem tegorocznej Konferencji Stron i Segmentu Wysokiego Szczebla (HLS) jest „Pokój z Naturą”. W ramach tego tematu w Cali w Kolumbii toczyły się rozmowy dotyczące wzmocnienia i wsparcia wdrażania Globalnych Ram dla różnorodności biologicznej. Spotkanie ministrów Stron Konwencji trwało od 29 do 30 października 2024 r.
W trakcie COP 16 omawiano m.in.:
- Wdrożenie Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej Kunming-Montreal (GBF);
- Finansowanie: mobilizacja zasobów ze wszystkich źródeł i ponowne dostosowanie wszystkich przepływów finansowych do celów KMGBF. Zagadnienie to jest kluczem do pomyślnego wdrożenia Ram.
- Bioróżnorodność i zmiany klimatu: przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i utracie różnorodności biologicznej to nierozłączne wyzwania. Dyskusje w ramach tego tematu koncentrowały się na łączeniu programów politycznych dotyczących klimatu i różnorodności biologicznej od CBD COP 16 do UNFCCC COP 29 i 30.
- Pokój z naturą: opierając się na ogólnym temacie COP 16 i przypominając apel Sekretarza Generalnego ONZ o zakończenie wojny ludzkości z naturą, dyskusje wokół tego tematu miały na celu podkreślenie, że zrównoważony rozwój można naprawdę osiągnąć tylko dzięki pokojowi między ludźmi, pokojowi między ludźmi a naturą oraz poszanowaniu praw człowieka.
Rozwiązania kryzysów związanych z utratą różnorodności biologicznej i zmianami klimatu są z natury politycznej i wymagają globalnego, zbiorowego dostosowania do demokratycznego podejmowania decyzji
- rozpoczął spotkanie ministrów Ministrów Prezydent Kolumbii - Gustavo Francisco Petro Urrego.
W pierwszym z dwóch dni Segmentu Wysokiego Szczebla, szefowie państw i ministrowie podzielili się obawami, wyzwaniami, priorytetami politycznymi i odniesionymi sukcesami w działaniach na rzecz zachowania różnorodności biologicznej. Wielu z nich podkreśliło pilną potrzebę rozwiązania kryzysu środowiskowego i skupienia się na realizacji celów i zadań GBF.
Nasze działania powinny być oparte o współpracę instytucjonalną, podobną do tej, która realizowana jest podczas COP, gdzie prawie wszystkie państwa świata, organizacje pozarządowe i międzynarodowe, ludy tubylcze i społeczności lokalne siadają razem, rozmawiają i uzgadniają wspólną strategię dalszych działań w obszarze różnorodności biologicznej. Podejście takie może być gwarancją osiągnięcia celów Peace with Nature
- powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
Polska z dumą może pochwalić się Kampinoskim Parkiem Narodowym, położonym praktycznie w granicach administracyjnych prawie dwumilionowego miasta oraz jednym z ostatnich pierwotnych lasów Europy jakim jest Puszcza Białowieska z populacją wolnożyjących żubrów
- dodał wiceminister.
W drugim dniu spotkania Segmentu Wysokiego Szczebla wiceminister Mikołaj Dorożała przedstawił stanowisko dotyczące wdrażania w Polsce Globalnych Ram dla różnorodności biologicznej, przyjętych na poprzednim posiedzeniu Konferencji Stron w 2022 r. w Montrealu.