W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-amerykańskie spotkanie dot. współpracy w zakresie energii

14.02.2020

„USA są naszym głównym partnerem w obszarze energii, a współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w tym zakresie ma dla nas strategiczne znaczenie” – podkreślił wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania z Wilburem Rossem, sekretarzem handlu USA. W spotkaniu, które odbyło się 14 lutego 2020 r., uczestniczył także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas spotkania z Wilburem Rossem, sekretarzem handlu USA

Wiceminister klimatu zwrócił uwagę, że zdaniem Polski przejście do gospodarki niskoemisyjnej powinno być ewolucyjne.

„Oprócz samej transformacji ważne jest również zapewnienie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego kraju, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i utrzymania konkurencyjności wytwarzanych produktów” – powiedział.

Obecny podczas spotkania pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że Polska konsekwentnie realizuje politykę zwiększania niezależności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł, kierunków i dostawców gazu ziemnego.

Wiceminister klimatu zaznaczył, że w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z USA, w tym w zakresie dostaw LNG. Jak dodał minister Naimski USA to ważny stabilizator bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

„Kontrakty na dostawę skroplonego gazu ziemnego, podpisane w latach 2017-2019, są namacalnym wyrazem rozwijającej się współpracy” – dodał minister Naimski.

Współpraca w zakresie energetyki jądrowej

Podczas rozmowy z sekretarzem handlu USA Wilburem Rossem pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wskazał także, że energia jądrowa ma być ważnym elementem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań dla Polski związanych z celami polityki energetycznej i klimatycznej UE.

„Polska jest zainteresowana pogłębieniem dwustronnej współpracy strategicznej w dziedzinie energii jądrowej i rozwojem współpracy w tym obszarze między firmami z Polski i USA” – zaznaczył.

Rozwój energetyki wiatrowej

Jak podkreślił wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński również morska energia wiatrowa to strategiczny projekt dla Polski na drodze do niskoemisyjnej transformacji sektora energetycznego.

„Polska prowadzi intensywne działania w tym obszarze, których efektem jest przygotowanie projektu ustawy o promocji wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jej celem jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwój tego sektora” – powiedział.

„Jesteśmy otwarci na inwestorów zagranicznych zamierzających inwestować w projekty offshore w  Polsce” – dodał minister Naimski.

Polsko-amerykańska współpraca

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu, zwrócił też uwagę że rozwój dialogu energetycznego między Polską a USA przebiega bardzo dobrze.

„Nasza współpraca w zakresie energii ma ogromny potencjał, o czym świadczy także obecność na dzisiejszym spotkaniu ministra Naimskiego. Mamy nadzieję, że owocna współpraca na poziomie administracyjnym obu krajów przełoży się na jeszcze szerszy rozwój współpracy w dziedzinie biznesu, głównie w zakresie gazu ziemnego i rozwoju energii jądrowej” – powiedział.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}