Poprawki z Kigali do protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową
09.01.2019
7 stycznia 2019 r. Polska złożyła dokumenty ratyfikacyjne dotyczące poprawek z Kigali, które stanowią uzupełnienie protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Do chwili obecnej poprawki ratyfikowało (razem z Polską) 66 stron protokołu montrealskiego. Jest to kolejna zmiana Protokołu montrealskiego, a wszystkie przyjęte wcześniej 4 poprawki były przez Polskę ratyfikowane.
Postanowienia protokołu montrealskiego na gruncie UE zostały odzwierciedlone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006. W polskim prawie powyższe kwestie kompleksowo reguluje ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
Poprawki z Kigali wprowadziły następujące uzupełnienia do Protokołu:
- Rozszerzono listę substancji kontrolowanych o 19 substancji (z grupy wodorofluorowęglowodorów, ang. HFC – hydrofluorocarbons) wykorzystywanych powszechnie jako zamienniki substancji zubożających warstwę ozonową, ale będących gazami cieplarnianymi o bardzo wysokich wartościach GWP (Global Warming Potential), czyli bardzo silnie wpływających na zmiany klimatu.
- Wprowadzono harmonogramy redukcji substancji HFC, odrębne dla krajów rozwiniętych i krajów rozwijających się.
- Rozszerzono obowiązek przekazywania rocznych sprawozdań do Sekretariatu Ozonowego o sprawozdania dotyczące produkcji, importu i eksportu substancji HFC.
- Rozszerzono obowiązek licencjonowania importu i eksportu substancji kontrolowanych o substancje HFC.
- Objęto wycofywanie substancji HFC w krajach rozwijających się systemem dofinansowywania w ramach Funduszu Wielostronnego Protokołu.
Polska jako Państwo członkowskie UE wypełnia wszystkie zobowiązania dotyczące wycofywania substancji HFC wynikające z legislacji UE, które już w chwili obecnej są bardziej restrykcyjne niż zobowiązania wynikające z Poprawek z Kigali, dlatego też ratyfikacja Poprawek nie spowodowała dla Polski żadnych konsekwencji legislacyjnych lub dodatkowych obowiązków dla przedsiębiorców.
W kontekście ratyfikacji istotna jest również kwestia dotycząca ochrony klimatu. HFC jako gazy cieplarniane o bardzo istotnym wpływie na zmiany klimatu objęte są również zakresem Konwencji Klimatycznej oraz Protokołu z Kioto. Poprawki z Kigali nie zmieniają tego stanu, wprowadzają jedynie specjalne podejście zmierzające do ich szybszego wycofania z obrotu. Ratyfikacja poprawek z Kigali jest dodatkowym sygnałem dla społeczności międzynarodowym pokazującym zaangażowanie Polski w walkę ze zmianami klimatu.
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.01.2019 14:24 Agata Kubel-Grabau
- Pierwsza publikacja:
- 10.01.2019 14:24 Agata Kubel-Grabau