Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce
Intencja zawarcia Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej została wyrażona w Liście intencyjnym o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego z 7 lipca 2020 roku.
W ramach realizacji postanowień Listu intencyjnego Minister Klimatu i Środowiska powołał 7 grup roboczych, złożonych z przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego, które zidentyfikowały istotną część potrzeb podmiotów gospodarczych i oczekiwań społecznych, a także barier rozwoju dostępnych rozwiązań w zakresie budowy gospodarki wodorowej.
Były to następujące grupy tematyczne:
1) Wdrożenie technologii wodorowych w energetyce,
2) Wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie,
3) Wsparcie dekarbonizacji przemysłu (przemysłowe zastosowanie wodoru),
4) Produkcja wodoru w nowych instalacjach,
5) Sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru,
6) Rozwój krajowego łańcucha wartości gospodarki wodorowej,
7) Edukacja i promocja.
Eksperci zrzeszeni w powyższych grupach przez niemal rok pro publico bono analizowali obecny stan zaawansowania rozwoju technologii, organizacji rynku i krajowego potencjału, opracowali propozycje działań ukierunkowanych na budowę rynku od strony popytowej oraz rekomendacje w zakresie stworzenia optymalnego otoczenia prawno-instytucjonalnego, służącego dynamicznemu rozwojowi gospodarki wodorowej w Polsce. W wyniku prac określono długofalowe działania mające na celu realizację zaproponowanych rozwiązań, instrumentów prawnych, finansowych i instytucjonalnych, które zostały ujęte w 5 celach strategicznych:
- Local content – polski wkład,
- Badania i Rozwój (B+R),
- Inwestycje,
- Ludzie,
- Współpraca.
Zgodnie z intencją Stron Porozumienie stanie się kluczowym instrumentem wykonawczym Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.
Realizacja postanowień Porozumienia ma charakter otwarty, nieodpłatny i dobrowolny, a każda ze Stron we własnym zakresie ponosi ewentualne koszty realizacji jego postanowień.
Porozumienie nie kreuje wiążących zobowiązań dla żadnej ze Stron, ani też nie stanowi ono podstawy do jakichkolwiek roszczeń, w tym roszczeń odszkodowawczych względem siebie, ani też osób trzecich, z wyjątkiem zobowiązań dotyczących poufności.
W celu stworzenia warunków dla prawidłowej i efektywnej współpracy oraz zapewnienia sprawnego systemu komunikacji, zarządzania, monitorowania postępów i podejmowania decyzji przewidziano utworzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Gospodarki Wodorowej, która będzie stanowiła reprezentację Stron Porozumienia.
W jaki sposób dołączyć do realizacji postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej przez Stronę, która nie przystąpiła do Porozumienia w dniu 14 października 2021 roku?
W celu dołączenia do realizacji postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej należy złożyć Oświadczenie o przystąpieniu do Porozumienia sektorowego według wzoru stanowiącego Załącznik nr 3 do Porozumienia (do pobrania poniżej).
Oświadczenie należy przekazać w formie elektronicznej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na adres e-mail: info@klimat.gov.pl w tytule wpisując: „Oświadczenie – Porozumienie wodorowe”.
Oświadczenie jest skuteczne względem wszystkich Stron od dnia jego prawidłowego doręczenia do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
W jaki sposób wypowiedzieć członkostwo w Porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej?
Każda ze Stron może w dowolnej chwili wypowiedzieć uczestnictwo w Porozumieniu poprzez wypełnienie oświadczenia, którego wzór stanowi Załącznik nr 4 do Porozumienia, i przekazanie go w formie elektronicznej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na adres e-mail: info@klimat.gov.pl w tytule wpisując: „Wypowiedzenie – Porozumienie wodorowe”. Oświadczenie jest skuteczne względem wszystkich Stron od dnia jego prawidłowego doręczenia do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia postanowień Porozumienia przez Stronę, Rada Koordynacyjna na wniosek Przewodniczącego lub co najmniej pięciu jego członków, bezwzględną większością głosów ma prawo podjęcia decyzji o wykluczeniu Strony z Porozumienia. W przypadku podjęcia przez Radę Koordynacyjną decyzji o wykluczeniu Strony z Porozumienia wypowiedzenie składa Stronie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wypowiedzenie jest skuteczne względem wszystkich Stron od dnia jego doręczenia Stronie, której dotyczy decyzja o wykluczeniu.
Materiały
Kliknij tutaj, aby pobrać Oświadczenie o przystąpieniu do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowejOświadczenie_o_przystąpieniu_do_Porozumienia_sektorowego_na_rzecz_rozwoju_gospodarki_wodorowej.docx 1.62MB Kliknij tutaj, aby pobrać Oświadczenie o wypowiedzeniu uczestnictwa w Porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej
Oświadczenie_o_wypowiedzeniu_uczestnictwa_w_Porozumieniu_sektorowym_na_rzecz_rozwoju_gospodarki_wodorowej.docx 1.62MB Kliknij, aby pobrać Porozumienie sektorowe z podpisami podmiotów
Porozumienie_(z_podpisami).pdf 10.04MB