Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu - co łączy Islandię i Polskę?
10.09.2020
Historia Islandii, jednego z Państw-Darczyńców i partnera Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, jest świetnym przykładem tego, jak w pełni można wykorzystać posiadany potencjał geotermalny.
Energia wnętrza ziemi służy Islandczykom do ogrzewania prawie 90 % budynków i generuje 25% krajowej produkcji energii elektrycznej. Nie zapominajmy również o słynnych islandzkich gejzerach i gorących źródłach, które zapewniają atrakcję mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym tę piękną, lodową wyspę.
Także w Polsce, w wielu lokalizacjach, woda termalna osiąga wysokie temperatury i pozwala na jej wykorzystanie w sposób, jaki znamy z Islandii: do ogrzewania miast. Potencjał geotermalny jest szczególnie duży na Niżu Polskim, w Karpatach wewnętrznych (na Podhalu) i w zapadlisku przedkarpackim.
Przypominamy, że inwestycje zakładające wykorzystanie ciepła z wnętrza ziemi do celów energetycznych mają szansę uzyskać wsparcie w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Wykonałeś pierwszy odwiert badawczy i szukasz dodatkowych środków finansowych na rozwój źródła geotermalnego?
Zapraszamy do składania wniosków w ramach naboru „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)”. Projekty realizowane z partnerem z Państw-Darczyńców mają okazję otrzymać dodatkowe punkty. Nabór wniosków trwa do 31.10.2020 r. do godz. 15.00.
Zapraszamy do składania wniosków.