W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty predefiniowane

W ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu są realizowane również projekty predefiniowane czyli ustalone między stronami na etapie negocjacji Programu. W każdym obszarze programowym realizowany jest 1 projekt predefiniowany.

Klimat: Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie - GIOŚ

Jeden w projektów zaplanowano w obszarze programowym Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany. Realizowany będzie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) wraz z partnerem Norweskim Instytutem Badań Powietrza (NILU). Projekt będzie realizowany w okresie od 2021 do 2022 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwych substancji, które wraz z opadami atmosferycznymi przenikają do ziemi i mogą mieć wpływ na zmiany klimatu i niszczenie ekosystemów.

Środowisko: Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce – podejście stosowane - UAM

W obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie realizował projekt Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - Podejście stosowane. Projekt ma na celu przeniesienie ogólnej i szczegółowej wiedzy naukowej na temat usług ekosystemowych istniejącej w Europie do procesu MAES (Mapping and Assessment of Ecosystems and their Services) w Polsce. Wymaga to integracji rozwiniętej wiedzy naukowej z zainteresowaniami i kompetencjami urzędników, a także umiejętności ekspertów uczestniczących w procedurach zarządzania środowiskiem.          

Energia: Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej - projekt predefiniowany - PAN

Kolejny projekt predefiniowany to projekt pod nazwą Budowanie zdolności kluczowych interesariuszy w obszarze energii geotermalnej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu geotermii dla konkretnych grup interesariuszy. Zaplanowano organizację kursów, szkoleń obejmujących tematykę energii geotermalnej, technologii jej eksploracji, rodzajów zastosowań odpowiednich dla polskiego potencjału geotermalnego i warunków rynkowych. W ramach projektu przewidziano także organizację serii wizyt studyjnych oraz przeprowadzenie projektu eksperckiego mającego za zadanie zbadanie potencjału możliwości geotermalnych w kilku nowych lokalizacjach w Polsce. Projekt ma przyczynić się do promowania wiedzy na temat geotermii, już od najwcześniejszego etapu tj. planowania strategii, tworzenia sieci współpracy i świadomości na temat wykorzystania energii geotermalnej. Zwiększenie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju a także wpłynie pozytywnie na jakość życia w Polsce.

Bieżące informacje o postępach we wspomnianych oraz pozostałych projektach realizowanych w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu można znaleźć w Bazie projektów Programu. Zapraszamy.

{"register":{"columns":[]}}