Promocja Polskich Parków Narodowych jako marki
„Promocja Parków Narodowych jako marki” to nazwa projektu, realizowanego od 2016 roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (ówczesne Ministerstwo Środowiska). Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Łączny budżet Projektu: 5 249 765,90 PLN (środki europejskie: 4 183 677,68 PLN; środki z budżetu państwa: 1 066 088,22 PLN)
Wskaźnik realizacji Projektu
Liczba osób uczestniczących w wydarzeniach (szkoleniach i imprezach masowych) wchodzących na strony www parków narodowych:
- planowany wskaźnik realizacji Projektu: 15 000 000
- osiągnięty wskaźnik realizacji Projektu: 30 108 449
Cele Projektu
- budowanie przeświadczenia i społecznej akceptacji dla idei, że Polskie Parki Narodowe to wspólne i unikalne dobro narodowe;
- zaangażowanie rzeszy Polaków w realizowaną przez parki misję ochrony przyrody;
- promowanie zasad obowiązujących na terenie obszarów chronionych;
- integracja osób ceniących przyrodę i parki narodowe - poprzez budowę sieci społecznego wsparcia;
- budowa wizerunku poszczególnych parków narodowych, jako elementów większej spójnej całości czyli marki.
W ramach realizacji Projektu:
1. wyprodukowano 24 filmy z serii „Przeżyj to! Polskie Parki Narodowe” (23 filmy o każdym parku osobno oraz jeden wspólny promujący wszystkie parki narodowe);
Park narodowy to marka rozpoznawalna na całym świecie. Parki narodowe to miejsce unikalne tworzy się je po to by chronić wyjątkowo cenne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. W Polsce mamy 23 takie obszary, które wymagają szczególnej troski i ochrony, aby zachować je jak najdłużej. Szyld parku narodowego jest magnesem przyciągającym turystów, bo wszyscy na całym świecie wiedzą, że parki narodowe tworzy się w miejscach wyjątkowo cennych. Poznaj te najcenniejsze skarby naszego kraju wraz z serią Filmów „Przeżyj to! Polskie Parki Narodowe”.
Wideo
2. wyprodukowano 6 filmów promujących właściwe zachowania na terenie parków narodowych. Filmy skierowane są do młodszych odbiorców, a narratorem filmów jest Pan Żubr
Filmy promujące właściwe zachowania na terenie parków narodowych. Narratorem wszystkich filmów jest Pan Żubr, który uosabia wiedzę i mądrość – jest autorytetem. Pełni także funkcję narratora i przewodnika, opowiadając o przyrodzie i funkcjonowaniu parków narodowych. W kontrze z Panem Żubrem staje Turysta, człowiek który nie ma częstego kontaktu z dziką przyrodą i sporadycznie odwiedza parki narodowe. Dzięki spotkaniu Pana Żubra z Turystą i wymianie zdań między nimi, dochodzi niejednokrotnie do zabawnych sytuacji, które w sposób żartobliwy przekazują jakże ważne i istotne informacje na temat funkcjonowania parków, które są dowodem na to, że w zabawny sposób również można przekazać istotne przesłanie, które pozostaje w pamięci na dłużej: po co powołuje się parki narodowe (Część 1), jak w właściwy sposób zachowywać się na terenie parku (Część 2), czy można na ich terenie uprawiać sport (Cześć 3) albo robić zdjęcia i kręcić filmy (Część 4), w jaki sposób sąsiedztwo parku narodowego przyczynia się do rozwoju lokalnego i jak pogodzić oba te światy (Część 5 i 6). Odpowiedź na te pytania oraz wiele innych znajdziecie Państwo, w proponowanych filmach. Poznaj Polskie Parki Narodowe z Panem Żubrem
Wideo
3. wydano 24 foldery w wersji drukowanej (20 tys. egzemplarzy łącznie) promujące parki narodowe.
Dodatkowo wyprodukowano 116 tablic z QR kodem umożliwiającym pobranie folderów w wersji elektronicznej. Tablice zostały zainstalowane we wszystkich parkach narodowych w miejscach najliczniej odwiedzanych przez turystów (ośrodki edukacyjne, siedziby parków, szlaki turystyczne, parkingi, kasy biletowe);
4. przeprowadzono szkolenia specjalistyczne dla pracowników i wolontariuszy z parków narodowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało cykl 4 szkoleń dedykowanych pracownikom i wolontariuszom parków narodowych. Zakres szkoleń obejmował wiedzę z zakresu:
Szkolenie 1. „Kreatywne myślenie - kreatywne rozwiązywanie problemów";
Szkolenie 2. „Nowoczesne metody edukacji przyrodniczej";
Szkolenie 3. „Prowadzenie stron internetowych i komunikacja w mediach społecznościowych";
Szkolenie 4. „Zarządzanie ruchem turystycznym na terenie parków narodowych".
W ramach Projektu przeprowadzono również serię szkoleń doskonalących kompetencje osobiste i interpersonalne pracowników i wolontariuszy pracujących przy obsłudze ruchu turystycznego. Szkolenia pozwoliły nabyć lub rozwinąć umiejętności niezbędne w działaniach na rzecz parków narodowych i przyrody oraz pozwoliły także zaprezentować narzędzia niezbędne do przygotowania atrakcyjnej i nowoczesnej oferty edukacyjnej.
5. wymalowano 3 murale (malowidła ścienne) promujące historię oraz dziedzictwo przyrodnicze parków narodowych - murale znajdują się w Warszawie, Zabrzu oraz Łodzi
W trzech miastach w Polsce powstały murale przedstawiające faunę i florę 9 z 23 Polskich Parków Narodowych. Murale jako współczesna forma komunikacji w przestrzeni publicznej, są bardzo medialnym narzędziem promocji. Oprócz funkcji ozdobnej budynków na których się znajdują stanowią także bardzo dobrze widoczny nośnik informacji. Po zeskanowaniu znajdujących się na nich kodów QR poznacie Państwo rozmaite ciekawostki na temat wybranych Parków! A w szczególności informacje na temat historii i działalności parków narodowych w Polsce, a także realizowaną przez nie misję ochrony przyrody.
Lokalizacja murali:
Mural nr 1. Warszawa, ul. S. Pieńkowskiego 4 prezentujący: Biebrzański PN, Narwiański PN i Roztoczański PN.
Mural nr 2. Zabrze, ul. K. Hermisza 8c prezentujący: Babiogórski PN, PN "Gór Stołowych" i Ojcowski PN.
Mural nr 3. Łódź, ul. B. Limanowskiego 154 prezentujący: Wielkopolski PN, Świętokrzyski PN i Słowiński PN.
6. wyprodukowano grę multimedialną w wersji mobilnej i desktopowej pt.: „Odkrywca Parków Narodowych” do darmowego pobrania za pośrednictwem sklepów Google Play, App Store oraz App Gallery
Przed Tobą gra Odkrywca Parków Narodowych! Podczas rozgrywki odwiedzając poszczególne parki narodowe zgłębiasz ich tajniki. Do dyspozycji masz przewodnik gdzie znajdziesz informacje na temat każdego z parków, a także Atlas – to nieoceniona pomoc dla każdego Odkrywcy. W Atlasie znajdziesz ciekawostki, a także informacje o roślinach i zwierzętach występujących w parkach narodowych.
W trakcie wędrówek po parkach czekają Cię interesujące spotkania z osobami związanymi z ochroną przyrody. Każda z nich ma dla Ciebie ciekawe zadanie do wykonania np. nagranie śpiewu ptaków, rozwiązanie zagadki, minigry, questy, odnalezienie ukrytego gatunku na zdjęciu. Dodatkowo poznasz działalność parków narodowych i historię ochrony przyrody w Polsce. Na wytrwałych graczy czeka bonus – podczas Twojej wycieczki do danego parku narodowego masz możliwość wykonania dodatkowych zdjęć w rozszerzonej rzeczywistości AR.
Zostaniesz nagrodzony odznakami i punktami, które możesz wymienić na e-pocztówki i pochwalić się nimi w swoich social mediach!
Odkrywaj Polskie Parki Narodowe i zdobywaj praktyczną wiedzę!
7. wydano grę planszową pt.: „Odkrywca Parków Narodowych”, która została rozdysponowana do 23 parków narodowych jako narzędzie edukacyjne
Część gier została przeznaczona na nagrody w konkursach edukacyjno – przyrodniczych organizowanych przez parki narodowe. Gra planszowa „Odkrywca Parków Narodowych” - wyrusz ku przygodzie życia i odkrywaj skarby różnorodności. Wśród zapierających dech krajobrazów - nad dzikimi rzekami i jeziorami, nad szumiącym morzem, w starych lasach i majestatycznych górach są 23 parki narodowe. Mają one niezwykłą moc: potrafią zachować piękno natury dla przyszłych pokoleń i chronić to, co najcenniejsze - przyrodę.
Misja jest prosta: Odkryj ich różnorodność! W której części Polski się znajdują? Jakie środowiska chronią? Jakie naturalne skarby skrywają? Czy znasz je wszystkie?
Parki Narodowe są domem dla takich skarbów jak:
1. rzadkich roślin,
2. niezwykłych owadów,
3. zagrożonych gadów i płazów,
4. zaskakujących ssaków,
5. chronionych ptaków, a także
6. unikalnego dziedzictwa kulturowego!
Dzięki zdobytej wiedzy (czytaj opisy kart parków i ciekawostki z książeczki Polskie Parki Narodowe) odkryjesz tajemnicę tych skarbów, które po uważnym ułożeniu przez Ciebie na planszy mogą zyskać moc punktów Odkrywcy.
Bo im więcej różnorodności na świecie (i na Twojej planszy) tym piękniejszy, ciekawszy i bogatszy jest świat.
Uważnie dobieraj cele, aby Twoje naturalne skarby przyniosły Ci jak najwięcej punktów Odkrywcy!
W grę można zagrać w ośrodkach muzealno - edukacyjnych wszystkich parków narodowych. Dodatkowo śledźcie na bieżąco strony internetowe i media społecznościowe parków narodowych, ponieważ grę można wygrać w konkursach organizowanych przez parki narodowe i MKiŚ.
8. przeprowadzono w mediach społecznościowych wszystkich parków narodowych oraz MKiŚ promocję Projektu i wszystkich produktów powstałych w ramach jego realizacji
9. przeprowadzono ogólnopolską kampanię informacyjno – promocyjną poświęconą Polskim Parkom Narodowym z udziałem Influencera (podróżnika prowadzącego kanał „Busem przez świat”) publikując 3 Filmy prezentujące bogactwo przyrodnicze i kulturowe wszystkich 23 parków narodowych pod wspólnym hasłem kampanii „Jedna przyroda – wiele opowieści”
Ogólnopolska kampania informacyjno - promocyjna poświęcona Polskim Parkom Narodowym z udziałem Influencera. Polska przyroda jest niesamowicie różnorodna. Na terenie naszego kraju mamy skaliste góry, olbrzymie wydmy, torfowiska, jeziora, dzikie rzeki i rozciągające się powierzchnie lasów. Najcenniejsze skarby przyrody naszego kraju zostały objęte ochroną w ramach 23 parków narodowych, rozsianych od gór do morza. Przez ostatnie 90 lat powstawały one na najcenniejszych terenach naszego kraju, aby chronić unikatowe skarby natury i kultury. Zapraszamy do obejrzenia serii 3 Filmów prezentujących wszystkie 23 Parki Narodowe, w ramach których zostały przeprowadzone wywiady z pracownikami parków, którzy przekazali wiedzę jak w sposób odpowiedzialny zwiedzać te najcenniejsze obszary, aby w formie jak najmniej zmienionej móc je zachować dla przyszłych pokoleń.
1. Odkrywaj
Wędruj po przepięknych ścieżkach, odkrywaj przyrodę, dziedzictwo kulturowe i historie Polskich Parków Narodowych.
2. Szanuj
Bądź częścią tej jedności, szanującą i pielęgnującą te niezwykłe ekosystemy oraz dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.
3. Chroń
Przyroda w jedności przypomina nam, jak ważne jest nasze zaangażowanie w ochronę tych bezcennych skarbów, które stanowią sieć parków narodowych w Polsce.
Seria filmów została zrealizowana przez Influencera Karola Lewandowskiego, który wspólnie z Olą Lewandowską prowadzą kanał „Busem przez Świat”. Poznaj najcenniejsze zakątki naszego kraju. Pokażemy, że jedna przyroda może kryć w sobie wiele opowieści.
10. utworzono nowe strony internetowe 23 parków narodowych w wersji mobilnej oraz desktopowej oraz jednej strony głównej (tzw. bramy wejściowej do parków narodowych)
Serwis Polskich Parków Narodowych zawiera podstawowe informacje o wszystkich Parkach Narodowych. Za pośrednictwem nowych stron można sprawdzić aktualne warunki pogodowe w każdym z parków, kupić bilet wstępu, załatwić sprawę, sprawdzić atrakcje turystyczne, czas przejścia poszczególnych tras, zapisać się na wolontariat czy newslettera.
Materiały
FolderFolder_Parki_Narodowe.pdf 7.48MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder o Parkach Narodowych w języku angielskim
PolishNP_ENG-ost.pdf 29.71MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Babiogórskiego Parku Narodowego w języku angielskim
BabiaGóra_ENG-ost.pdf 29.72MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Białowieskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Bialowieza__ENG-ost.pdf 38.95MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Biebrzańskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Biebrza_ENG-ost.pdf 31.58MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Bieszczadzkiego Parku Narodowego w języku angielskim
Bieszczady_ENG-ost.pdf 11.34MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Parku Narodowego "Bory Tucholskie" w języku angielskim
BoryTucholskie_Eng-ost.pdf 15.33MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Drawieńskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Drawa_Eng-ost.pdf 41.45MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Gorczańskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Gorce_ENG-ost.pdf 12.51MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Parku Narodowego Gór Stołowych w języku angielskim
Gory_Stolowe_ENG-ost.pdf 16.38MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Kampinoskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Kampinos_ENG-ost.pdf 13.83MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Karkonoskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Karkonosze_ENG-ost.pdf 17.92MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Magurskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Magura_ENG-ost.pdf 12.54MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Narwiańskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Narew_ENG-ost.pdf 15.51MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Ojcowskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Ojców_ENG-ost.pdf 10.96MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Pienińskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Pieniny_ENG-ost.pdf 7.79MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Poleskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Polesie_ENG-ost.pdf 14.96MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Roztoczańskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Roztocze_ENG-ost.pdf 11.59MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Słowińskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Slovinski_ENG-ost.pdf 11.85MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Świętokrzyskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Świętokrzyski_ENG-ost.pdf 13.50MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Tatrzańskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Tatra_ENG-ost.pdf 15.40MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Parku Narodowego Ujście Warty w języku angielskim
Ujscie_Warty_ENG-ost.pdf 16.36MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Wielkopolskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Wielkopolska_ENG-ost.pdf 17.30MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Wigierskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Wigry_ENG-ost.pdf 10.83MB Kliknij tutaj, aby pobrać folder Wolińskiego Parku Narodowego w języku angielskim
Wolin_ENG-ost.pdf 11.72MB