Rozliczenie energii elektrycznej OZE w budynku wielolokalowym
Formy rozliczeń energii elektrycznej z OZE.
W ramach inwestycji OZE w budynku wielolokalowym możliwe jest zastosowanie różnych form rozliczenia energii elektrycznej przedstawionych w tabeli porównawczej. Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu rozliczeń właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego powinien wziąć pod uwagę:
- określenie rocznego zużycia energii elektrycznej dla części wspólnej (oświetlenie, windy, pompy, ogrzewanie elektryczne oraz inne istniejące lub planowane urządzenia);
- określenie wielkości produkowanej energii elektrycznej z instalacji OZE, w oparciu o dostępne powierzchnie dachu, gruntu lub elewacji, które mogą zostać wykorzystane do montażu instalacji.
Proponowane schematy
- Planując inwestycję w instalację PV należy pamiętać, że najbardziej opłacalna dla prosumenta rozliczającego się w systemie net-billing jest maksymalna autokonsumpcja, czyli wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii na własny użytek. Warto rozważyć instalację magazynu energii, aby zoptymalizować ich wykorzystanie. W ten sposób uniknie się zakupu energii elektrycznej po stawce spółki obrotu i dzięki temu rachunki za zakup energii elektrycznej będą niższe.
- W przypadku, gdy roczne zużycie energii elektrycznej w części wspólnej budynku wielolokalowego jest znacząco niższe niż produkcja energii elektrycznej w istniejącej instalacji lub nieruchomość ma wolną powierzchnię dachową, to warto rozważyć instalację fotowoltaiczną, rozliczając nadwyżki w formule prosumenta zbiorowego albo prosumenta lokatorskiego.
Informacji dotyczącej wyboru optymalnej formy działania w zakresie produkcji energii na potrzeby własne lub części wspólnych w budynkach wielolokalowych, a także wsparcia finansowego na budowę instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii udzielają doradcy energetyczni.
Dowiedz się więcej
Instalacja OZE - w ramach definicji instalacji OZE w ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii można realizować nie tylko instalacje fotowoltaiczne, choć są one najpopularniejsze. W Polsce są przykłady realizacji w budynkach wielorodzinnych kompleksowych projektów OZE, uwzględniających również pompy ciepła, magazyny energii czy niewielkie turbiny wiatrowe.
Magazyn energii - umożliwi sprzedaż części energii w późniejszych godzinach, co będzie wiązało się z wyższym przychodem z tego tytułu.