Rozpoczynamy ochronę starolasów
10.01.2025
Lasy Państwowe na polecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zabezpieczą drzewostany oraz rozpoczną wstępną weryfikację terenową i zbieranie niezbędnych informacji do utworzenia starolasów. Proces odbędzie się zgodnie z ustaleniami przedstawionymi podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Wzmocni to ochronę przyrody.
- Od 1 stycznia 2026 r. starolasy mają obejmować co najmniej 1% powierzchni lasów w Polsce. Zostaną wyznaczone na obszarach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
- Od stycznia 2027 r. udział ten wzrośnie do co najmniej 2%.
- Starolasy to takie drzewostany, które rozwinęły się lub rozwijają się w wyniku naturalnych procesów. Ich ochrona wpisuje się w strategię na rzecz bioróżnorodności.
Kryteria do utworzenia starolasów
Założenia przyjęte w procesie identyfikacji starolasów zostały wypracowane i określone przez ekspertów w Wytycznych i Rekomendacjach Ogólnopolskiej Narady o Lasach i zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wyznaczanie starolasów odbywać się będzie w sposób zrównoważony i transparentny. Kluczowe założenia obejmują:
- Wybór obszarów – równomiernie dla całego kraju.
- Priorytetowe traktowanie drzewostanów znajdujących się na siedliskach przyrodniczych o szczególnej wartości ekologicznej.
Dlaczego to ważne?
Jest to krok w realizacji postulatów wzmocnienia ochrony 20% najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Lasy odgrywają kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym i utratą bioróżnorodności. Zachowanie takich obszarów jest nie tylko wyrazem odpowiedzialności wobec przyrody, ale również inwestycją w ekologiczną przyszłość Polski i Europy.
Czym są starolasy?
Starolasy to takie drzewostany lub obszary lasu, które składają się z rodzimych gatunków drzew. Ich struktura rozwinęła się głównie w wyniku naturalnych procesów i ma dynamikę odpowiadającą późnym fazom rozwojowym drzewostanów, takich jak w lasach pierwotnych lub nieużytkowanych. Oznaki wcześniejszej działalności ludzkiej terenach starolasach mogą być widoczne, ale powinny stopniowo zanikać albo być ograniczone, by nie zakłócać naturalnych procesów zachodzących w lasach. Szczegółowe gatunki i kryteria uznania za starolas podano w Wytycznych i Rekomendacjach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Docelowo forma prawna ochrony starolasów zostanie ujęta w ustawie o ochronie przyrody.
Materiały
Polecenie MKiŚ starolasy 31-12-2024Polecenie_starolasy_31122024.pdf 0.13MB Wytyczne i Rekomendacje Ogólnopolskiej Narady o Lasach - zatwierdzone 31-12-2024
Wytyczne_i_rekomendacje_ONoL_Zatwierdzone_31122024.pdf 0.51MB