W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój inteligentnych sieci energetycznych jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu

17.09.2020

Ministerstwo Klimatu podpisało ze Spółką ENEA Operator umowy o dofinansowanie realizacji trzech projektów, dotyczących budowy inteligentnych sieci energetycznych tzw. Smart Grid. Dzięki temu, gospodarstwa domowe na terenie Poznania, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, a także okolicznych gmin i powiatów (Nowa Sól, Kożuchów, powiat strzelecko-drezdenecki, gorzowski oraz choszczeński) zostaną podłączone do nowoczesnej, bezpiecznej i inteligentnej sieci energetycznej.

Wsparcie projektów smart grid

Realizacja tych inwestycji jest możliwa, dzięki dofinansowaniu ze środków z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (poddziałanie 1.4.1), w łącznej wysokości blisko 40 mln zł.

Należy podkreślić, że wprowadzanie zaawansowanych narzędzi komunikacji i automatyki w systemach energetycznych – dzięki tworzeniu inteligentnych sieci energetycznych – zapewnia niski poziom strat, a także wysoką jakość oraz bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Co ważne, w ramach realizowanych projektów zostanie przeprowadzona również wymiana liczników u ponad 600 odbiorców – na liczniki inteligentne. Umożliwiają one kontrolę nad rzeczywistym zużyciem energii, a także zachęcają do oszczędności czy produkcji prądu z przydomowych źródeł, jakim są np. panele fotowoltaiczne (www.mojprad.gov.pl). 

Podpisanie umów wpisuje się w szeroko zakrojoną politykę Ministerstwa Klimatu, dotyczącą budowy inteligentnej sieci energetycznej, umożliwiającej transformację polskiego systemu energetycznego.

Procedowany przez Ministra Klimatu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (UC17) stanowić będzie konstytucję funkcjonowania systemu inteligentnego opomiarowania w sektorze elektroenergetyki, w tym ram prawnych dla instalacji liczników zdalnego odczytu, w zgodzie z przepisami unijnymi.

Uzupełnieniem prac legislacyjnych jest rozpoczęty przez Ministerstwo Klimatu projekt pn. „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”, współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt zakłada m.in. realizację ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej; programu szkoleniowo-edukacyjnego, zakładającego edukowanie odbiorców projektu o funkcjonalności liczników zdalnego odczytu, korzyściach wynikających z wdrażania inteligentnych sieci elektroenergetycznych (ISE), Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii i roli w systemie.

Połączenie kampanii edukacyjno-informacyjnej, regulacji prawnych oraz zaangażowanie odpowiednich środków finansowanych, pozwoli na zbudowanie niezbędnej infrastruktury technicznej, jak również społeczeństwa, w którym odbiorca będzie korzystać z systemu energetycznego, świadomy swojego realnego wpływu na zużycie energii. Przyczyni się do efektywnego wykorzystania sieci energetycznych, minimalizacji niezbędnych inwestycji w rozbudowę systemów przez optymalizację ich wykorzystania oraz do oszczędności gospodarstw domowych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}