W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój OZE szansą na przyspieszenie transformacji energetycznej Polski i impuls inwestycyjny dla krajowej gospodarki

09.05.2024

Współcześnie transformacja energetyczna nie jest już wyborem, a koniecznością. Dziś nie pytamy o to czy, ale jak szybko osiągniemy neutralność klimatyczną dzięki technologiom bezemisyjnym. Dalszy rozwój OZE jest nieunikniony, dlatego państwo powinno dążyć do stworzenia jak najlepszych warunków zarówno dla profesjonalnych inwestorów, jak też mniejszych odbiorców: obywateli, samorządów, spółdzielni, przedsiębiorców. Od tego zależy jak szybko tania, zielona energia będzie zasilała gospodarstwa domowe i przemysł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt nowelizacji ustawy o OZE, który pozwoli zwiększyć udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto.

  • Projekt nowelizacji ustawy OZE został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych RM pod numerem UD41 i jest już procedowany. Celem jest, aby jeszcze w tym kwartale trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych oraz opiniowania.  
  • Inwestorzy coraz częściej uzależniają lokalizację inwestycji od dostępności zielonej energii. MKiŚ przygotowało także projekt liberalizujący ustawę odległościową, który ułatwi i przyspieszy proces inwestycyjny dla energetyki wiatrowej na lądzie. 
  • Realizacja inwestycji przyniesie realne korzyści dla samorządów, ponieważ wpływy do budżetu gmin z tytułu podatków od nieruchomości będą stanowić dodatkowe źródło przychodów. 
  • Dla dalszego rozwoju OZE kluczowe znaczenie ma także rozwój magazynowania energii. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy OZE, który ma na celu zwiększenie udziału OZE w krajowym zużyciu energii brutto oraz szeroko pojęty rozwój sektora energii zgodny z ambicjami dotyczącymi redukcji emisyjności gospodarki i zobowiązaniami międzynarodowymi. Projekt został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych RM pod numerem UD41 i jest już procedowany. Kierownictwo resortu chce, aby jeszcze w tym kwartale projekt trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych oraz opiniowania. 

Dynamiczny rozwój sektora OZE wymaga stworzenia stabilnego otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności w zakresie gospodarowania energią. Oprócz ograniczania barier administracyjnych, wyzwaniem polskiej transformacji jest uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej, zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego i optymalizacja wykorzystania dostępnych mocy przyłączeniowych do sieci. Dla dalszego rozwoju OZE kluczowe znaczenie ma także rozwój magazynowania energii. Magazynowanie energii umożliwia rzeczywistą optymalizację wykorzystania energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacji, co można określić mianem ,,odłożenia konsumpcji w czasie”. Nadwyżki energii generowanej w ciągu dnia powinny być w możliwie maksymalnym zakresie zagospodarowywane lub magazynowane w celu odebrania ich w godzinach wieczornych i nocnych. 

Obecnie OZE stanowią ponad 43 proc. mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. 

Rozwój projektów inwestycyjnych w OZE przyspieszamy, zaczynając od podstaw, czyli rozbudowy i modernizacji sieci niskiego i średniego napięcia, które są priorytetem. Zaproponowane przez nas zmiany przepisów przyczynią się do skrócenia terminu trwania procedur dla instalacji i projektów dla wybranych źródeł wytwarzania energii odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem instalacji OZE montowanych na budynkach, wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego, a także położonych na tym samym terenie: magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz remontu, odbudowy, przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy instalacji OZE

– podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. 

W MKiŚ przygotowaliśmy także projekt liberalizujący ustawę odległościową, dzięki któremu ułatwimy i przyspieszymy proces inwestycyjny dla energetyki wiatrowej na lądzie. Wprowadzenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań na poziomie 500 m zawsze było założeniem koalicji rządzącej

– przypomniała szefowa resortu klimatu i środowiska. 

Inwestorzy coraz częściej uzależniają lokalizację inwestycji od dostępności zielonej energii. Liberalizacja dotychczasowych przepisów ustawy odległościowej przyciągnie więc kolejne inwestycje, które stworzą nowe miejsca pracy. Przyniesie to także realne korzyści dla samorządów, ponieważ wpływy do budżetu gmin z tytułu podatków od nieruchomości będą stanowić dodatkowe źródło przychodów

- wyjaśniła. 

Ponadto, MKiŚ dąży nad uruchomienia kolejnej edycji programu Mój Prąd, a także programu Moja Elektrownia Wiatrowa. Wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Technologii, resort klimatu i środowiska pracuje także nad zmianą rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Celem jest, żeby wykaz objął inwestycje w magazyny energii i małe elektrownie wiatrowe, a zmiany w rozporządzeniu weszły w życie do 1 stycznia 2025 r. 

 

{"register":{"columns":[]}}