W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój sieci elektroenergetycznych to ważny element bezpieczeństwa energetycznego

26.03.2025

Szybki rozwój nowych sieci elektroenergetycznych i optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury są kluczowe dla udanej transformacji energetycznej UE. 26 marca 2025 r. ministra klimatu i środowiska mówiła o tym na flagowym wydarzeniu polskiej prezydencji: Resilient EU grids: ensuring energy security and competitiveness. Spotkanie było okazją do rozmów nt. kluczowych zagadnień dotyczących przyszłości energetycznej Europy i znaczenia modernizacji oraz rozbudowy sieci elektroenergetycznych w tym procesie.

Resilient EU grids

Najważniejsze informacje:

  • Polska prezydencja priorytetowo traktuje bezpieczeństwo energetyczne.
  • Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy
  • Rozwój sieci elektroenergetycznych jest kluczowy, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom, a także zadbać o rozwój polskiej i europejskiej gospodarki.
  • Mobilizujemy Unię do debaty i dalszych wysiłków, aby rozwijać sieci elektroenergetyczne w optymalny sposób.

 

Flagowe wydarzenie polskiej Prezydencji, które odbyło się w Brukseli, zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, biznesowego oraz instytucji UE, odgrywających kluczową rolę w dyskusji na temat transformacji energetycznej UE.

Odporność sieci elektroenergetycznych nie jest tylko kwestią techniczną. To strategiczna konieczność i sprawa ważna dla ludzi. Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

- mówiła podczas Resilient EU grids ministra Paulina Hennig- Kloska.

 Nowoczesna i odporna infrastruktura ma kluczowe znaczenie

Infrastruktura energetyczna musi być przygotowana na rosnące zapotrzebowanie na energię, większą rolę odnawialnych źródeł energii oraz zmienność produkcji i zapotrzebowania. Istotnym elementem przyszłości sieci elektroenergetycznych będzie też rozwój takich technologii jak magazynowanie energii czy elastyczność po stronie popytu.

Kluczowe jest, by nie ograniczać rozwoju infrastruktury z powodu kosztów, procedur administracyjnych czy społecznych obaw związanych z nowymi projektami

– stwierdziła ministra klimatu i środowiska.

Ministra podkreśliła także znaczenie połączeń transgranicznych, które umożliwiają budowę zintegrowanego rynku energii w Unii Europejskiej, odporniejszego na kryzysy i zdolnego do efektywnego zarządzania nadwyżkami energii.

Rozbudowa sieci energetycznych to nie tylko kwestia techniczna, ale również strategiczna i społeczna. Inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę energetyczną wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, zmniejsza zależność od zewnętrznych dostawców oraz stwarza fundamenty dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Nie ma już odwrotu od transformacji energetycznej. Naszym celem jest przyspieszenie tego procesu w sposób zrównoważony i inkluzyjny, aby żaden region, branża gospodarki czy obywatele nie zostali pominięci. Tylko wtedy Europa będzie mogła pozostać konkurencyjna, innowacyjna i bezpieczn

– dodała ministra klimatu i środowiska.

Przyszłość transformacji energetycznej w Europie

Polska prezydencja rozumie, że stabilne, nowoczesne i zintegrowane sieci elektryczne stanowią fundament skutecznej transformacji energetycznej, bezpieczeństwa obywateli oraz konkurencyjności przemysłu europejskiego. Europa stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają pilnych działań w zakresie infrastruktury energetycznej. Dlatego mobilizujemy Unię do debaty i wysiłków, aby rozwijać sieci elektroenergetyczne w optymalny sposób.

 Najważniejszymi tematami spotkania były:

  • Stabilność sieci energetycznych: znaczenie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych dla transformacji energetycznej, bezpieczeństwa obywateli i konkurencyjności przemysłu Unii Europejskiej.
  • Wyzwania związane z rozwojem infrastruktury: dotyczące kosztów inwestycyjnych, skomplikowanych procedur administracyjnych oraz społecznego odbioru nowych projektów infrastrukturalnych.
  • Połączenia transgraniczne: znaczenie rozwoju połączeń między krajami UE dla budowy zintegrowanego rynku energii, odporniejszego na kryzysy.
  • Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę: w kontekście efektywnego mobilizowania kapitału publicznego i prywatnego do wsparcia operatorów systemów przesyłowych (TSO) i dystrybucyjnych (DSO) w rozbudowę sieci.
  • Optymalne wykorzystanie istniejącej sieci.

 

Uczestnicy konferencji:

Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska

Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE

Christian Zinglersen, ACER, Dyrektor

Asta Sihvonen-Punkka, ENTSO-E, Wiceprezes

Grzegorz Onichimowski, PSE-Operator, Prezes Zarządu

Ditte Juul Jorgensen, Komisja Europejska, Dyrektor Generalny

Johan Mörnstam, E. DSO, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego

Anna Sturgkh - Poseł do Parlamentu Europejskiego

Tomasz Małecki, PGE-Dystrybucja, Wiceprezes Zarządu

Kristian Ruby, Eurelectric, Sekretarz Generalny

Georgios Stassis, Eurelectric, Wiceprezes

Peter Vermaat, EU DSO Entity, Sekretarz Generalny

Moderator: Georg Zachmann, Bruegel, Senior Fellow