W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie w Nadleśnictwie Gryfino

19.09.2024

Kilkudziesięciu leśników uczestniczyło w spotkaniu w ramach "Dialogu z leśnikami", które odbyło się w nadleśnictwie w Gryfinie. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Nadleśnictwa i jego - w dużym stopniu - unikalnego charakteru.

Nadleśnictwo podzielone jest na dwa obręby Gryfino oraz Rozdoły - obejmujący pasmo Wzgórz Bukowych czyli Puszczy Bukowej. Obecnie 25 procent puszczy jest już wyłączone z pozyskiwania drewna. Jak podkreślał zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino - Daniel Pogorzelec; w połowie XVIII wieku prawie jej nie było, do dziś przetrwała dzięki pracy kolejnych pokoleń leśników. Jak mówił D. Pohorzelec gospodarka leśna w nadleśnictwie Gryfino prowadzona jest z zachowaniem funkcji ochronnych, a rezerwaty oraz lasy ochronne zajmują 65 procent jego powierzchni.

W trakcie spotkania rozmawiano o kierunkach zmian w Lasach Państwowych, potrzebie zmian polityki sprzedaży drewna, w tym zwłaszcza eksportu poza UE. Jak podkreślał minister Mikołaj Dorożała; „często rysuje się fałszywy obraz, że zmniejszenie wycinek pozbawi polski przemysł surowca, tymczasem sama zmiana rozporządzenia w sprawie spalania pełnowartościowego drewna w masowej energetyce, uwolni kilka milionów metrów sześciennych drewna, które zamiast trafić do umownego pieca w elektrowni, znajdzie zastosowanie w przemyśle drzewnym”. Jak mówił M. Dorożała, "tu nikogo nie trzeba o tym przekonywać, bo w regionie znajdują się jedne z największych na świecie zakładów przerabiających drewno".

Jednym z istotnym tematów spotkania była kwestia koniecznych zmian ustawowych związanych z odpowiedzialnością leśników za wypadki losowe w lesie. Sprawa ma swój istotny kontekst także w związku z konkretną sprawą jednego z leśniczych. Jak podkreślał M. Dorożała, zmiany wymagają pilnego przeprowadzenia i są oczywiste. „Tak jak nikt nie ponosi odpowiedzialności za wypadek turysty w górach, tak samo leśnicy nie mogą ponosić odpowiedzialności za to, że w lesie spadł na kogoś konar, czy podczas burzy przewróciło się drzewo, przygniatając kogoś. To jest las, środowisko naturalne, nie da się wszystkiego przewidzieć i nie ma w tym żadnego zaniedbania, ani złej woli” – mówił M. Dorożała.

Głos zabierali również przedstawiciele Związku Zawodowego Leśników Polskich, omawiano kwestie płac, zatrudnienia, wpływu polityki prowadzonej przez MKiŚ na kwestie przyszłości LP.
Podczas spotkania omawiano również kwestie dialogu społecznego, konsultacji dotyczących kierunków zmian w lasach, jak i różne projekty społeczne realizowane w Nadleśnictwie - jednym z nich jest np. seniorada - czyli zajęcia ruchowe dla osób starszych, kąpiele leśne, ale są również zajęcia adresowane również do najmłodszych. np. zajęcia dla dzieci z aktorami. Ciekawostką jest fakt, że w Nadleśnictwie znajduje się także najdłuższy puszczański szlak rowerowy - ma ponad 100 km.

Swój pobyt w Nadleśnictwie Gryfino minister Dorożała podsumował, mówiąc: spotkałem tu naprawdę świetnych, dobrze gospodarujących fachowców i fajnych ludzi, mających słuch społeczny i rozumiejących potrzeby przyrodnicze.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}