W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Środki poprawy efektywności energetycznej

Jednostki sektora publicznego

Mają stosować co najmniej jeden ze środków poprawy efektywności energetycznej, do których zaliczono:

  • realizację i finansowanie przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej;
  • nabycie urządzenia, instalacji lub pojazdu, charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji;
  • wymianę lub modernizację eksploatowanego urządzenia, instalacji lub pojazdu na urządzenie, instalację lub pojazd, charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji;
  • realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (t.j. Dz.U. z  2021 r. poz.554);
  • wdrażanie systemu zarządzania środowiskowego (EMAS), potwierdzone uzyskaniem wpisu do rejestru EMAS;
  • realizacja gminnych programów niskoemisyjnych, o których mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Jednostka informuje o stosowanych środkach poprawy efektywności energetycznej na swojej stronie internetowej lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

Co to jest umowa o poprawę efektywności energetycznej?

Jednostka sektora publicznego może zrealizować i sfinansować na podstawie umowy o poprawę efektywności energetycznej przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej.

Umowa o poprawę efektywności energetycznej określa w szczególności:

  • możliwe do uzyskania oszczędności energii w wyniku realizacji inwestycji skutkującej  poprawą efektywności energetycznej z zastosowaniem środka poprawy efektywności energetycznej;
  • sposób ustalania wynagrodzenia, którego wysokość jest uzależniona od oszczędności energii uzyskanej w wyniku realizacji inwestycji.

Szczegółowe informacje o umowie o poprawie efektywności energetycznej zawiera Poradnik ESCO dla samorządów  umieszczonego u dołu tej strony.  Poradnik został wypracowany w ramach projektu Esco dla samorządów sfinansowanego ze środków Climate-KIC zrealizowanego przez Narodową Agencję Poszanowania Energii.

Znowelizowana ustawa o efektywności energetycznej wzmacnia przepisy dotyczące umów o poprawę efektywności energetycznej (tzw. umów EPC), czyli projektów  ESCO w sektorze publicznym. W szczególności ustawa precyzuje w jakich sytuacjach umowy EPC nie będą miały wpływu na zwiększenie poziomu długu publicznego, tym samym wdraża wytyczne Eurostatu w tym zakresie. Pozwoli to na usunięcie jednej z głównych barier stosowania w Polsce umów o poprawę efektywności energetycznej. 

Na chwilę  obecną przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej może być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (ppp).

Aby dowiedzieć się więcej na temat ppp zachęcamy do odwiedzenia portalu ppp.gov.pl, na którym można znaleźć:

  • aktualności dotyczące działalności Platformy PPP;
  • zbiór aktów prawnych z zakresu ppp;
  • dokumentację wzorcową i raporty dokumentujące wspieranie projektów ppp;
  •  e-przewodnik ppp zbierający około 400 artykułów, opracowań, publikacji na temat ppp dostępnych w internecie.

Strona www.ppp.gov.pl jest prowadzona i aktualizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Materiały

Poradnik ESCO dla samorządów
Poradnik-ESCO-poradnik-plus-dokumentacja-dla-PPP-ESCO-i-PPP-PZP.pdf 2.87MB
{"register":{"columns":[]}}