Świat Karpat
Minister Klimatu i Środowiska, przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Świat Karpat.
Beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Ekopsychologia.
O przedsięwzięciu
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (Fundusz Małych Grantów) w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 90 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt projektu to ponad 950 tys. zł (ponad 220 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ponad 850 tys. zł (prawie 200 tys. euro).
Celem projektu jest edukacja ekologiczna lokalnej społeczności poprzez wydanie polskiej wersji podręcznika „Świat Karpat” oraz utworzenie strony internetowej wraz z narzędziami interaktywnymi. Dodatkowo, odbędzie się konkurs wiedzy dla dzieci oraz szkolenia dla nauczycieli, studentów, edukatorów w zakresie ekosystemów, gatunków i siedlisk, objętych ochroną na obszarze Karpat.
Okres realizacji
Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została zawarta 30 listopada 2021 roku, a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa
Podstawie informacje o projekcie Świat Karpat można znaleźć na stronie internetowej https://swiatkarpat.pl/, w tym m.in. scenariusze i ćwiczenia, interaktywne zadania, czy leksykon gatunków, a także informacje o wydarzeniach i konkursach. Zajrzyj na stronę Świat Karpat i dowiedz się więcej (link).
Media społecznościowe
Facebook Świat Karpat
Wydarzenia
Stowarzyszenie Ekopsychologia zaprasza osoby zajmujące się edukowaniem dzieci i młodzieży do udziału w konkursie
Zapraszamy do udziału w konkursie dla nauczycielek i nauczycieli, którego przedmiotem jest przeprowadzenie lekcji na podstawie:
- scenariuszy opublikowanych w podręczniku „Świat Karpat” oraz
- materiałów dostępnych na stronie www.swiatkarpat.pl
Celem konkursu jest podnoszenie poziomu wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat siedlisk i gatunków chronionych w Karpatach. W zgłoszeniu trzeba podać m.in. link do zdjęć oraz filmu ze zrealizowanych zajęć. Nagrodą główną dla grupy osób zwycięskich jest nieodpłatny, dwudniowy wyjazd szkoleniowy. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 16 lutego 2024 roku. Szczegóły konkursu wraz z regulaminem i formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie projektu (link).
Podręcznik do edukacji ekologicznej
Wydany w ramach projektu Świat Karpat podręcznik pod tym samym tytułem, zawiera zestaw ponad 50 scenariuszy i kart pracy do wykorzystania przez w trakcie nauczania różnych przedmiotów. Dostępny jest na stronie projektu (link).
Program edukacyjny Pan Żubr we własnej osobie
Pan Żubr we własnej osobie to program edukacji ekologicznej, wykorzystujący nowoczesne technologie jako medium poszerzania wiedzy i propagujący ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, zlokalizowanych na obszarach chronionych Karpat. Celem gry jest wypuszczanie na wolność zwierząt dostępnych w piramidzie aż do wypuszczenia żubra europejskiego. Proces przenoszenia zwierząt do zagrody i późniejszego ich wypuszczania polega na rozwiązywaniu testów z pytaniami dotyczącymi poszczególnych gatunków. W ciągu jednego dnia gracz może rozwiązać tylko jeden test. O zwycięstwie osoby grającej decyduje wyhodowanie i wypuszczenie na wolność Pana Żubra jak najkrótszym czasie. Samouczek, regulamin i wyniki dostępne są na stronie projektu (link).
Cykl szkoleń
Krótkie podsumowania szkoleń dla nauczycieli i nauczycielek dostępne są na profilu Facebook projektu Świat Karpat. Osoby uczestniczące otrzymują podręcznik „Świat Karpat”. Ponadto podręcznik przekazany został również za pośrednictwem nauczycieli do bibliotek szkolnych.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW