W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkoła przyjazna klimatowi. Modelowe centrum edukacji na temat łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w mieście

Projekt Fundacji Sendzimira

Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu MF EOG

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Szkoła przyjazna klimatowi. Modelowe centrum edukacji na temat łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w mieście.

Beneficjentem projektu jest Fundacja Sendzimira

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

Koszty kwalifikowane projektu w wysokości niemal 1,2 mln zł (ok. 272 tys. euro) są finansowane w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG).

Celem projektu jest kompleksowe zagospodarowanie wody deszczowej z wykorzystaniem błękitno-zielonej infrastruktury wokół Szkoły Podstawowej nr 195 w warszawskim Wawrze. W ramach projektu powstanie łącznie 45 obiektów, w tym ogrody deszczowe w pojemnikach i gruncie, łąki kwietne, zielone ściany oraz parki kieszonkowe. Projekt przewiduje czynny udział społeczności szkolnej w procesie planowania i realizacji obiektów.

Działania adaptacyjno-mitygacyjne zostaną uzupełnione działaniami informacyjnymi i edukacyjnymi poprzez warsztaty dla nauczycieli i lekcje na temat adaptacji i mitygacji zmian klimatu przeprowadzone w 22 klasach.

Efektem projektu będzie stworzenie konspektu lekcji z zakresu adaptacji i mitygacji do zmian klimatu, poradnika zakładania obiektów niebiesko-zielonej infrastruktury przy szkołach. Powstanie też dwuetapowy program szkoleniowy dla nauczycieli i zarządców szkół, obejmujący moduł elearningowy oraz szkolenia stacjonarne, pozwalające upowszechnić rezultaty projektu w innych szkołach na terenie Warszawy i całej Polski.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer M. St. Warszawy oraz PS Paaby Prosess – Edu_Action z Norwegii, który swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze Beneficjenta w działaniach edukacyjnych i przekaże dobre praktyki w oparciu o norweskie przykłady podobnych inwestycji.

Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta 22 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to 31 października 2023 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

W ramach projektu „Szkoła przyjazna klimatowi. Modelowe centrum edukacji na temat łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w mieście" stworzona została strona internetowa dedykowana projektowi. Zachęcamy do śledzenia aktualnych wpisów dotyczących postępów realizacji projektu.

Ponadto wszystkie aktualne informacje przekazywane są za pośrednictwem profilu Beneficjenta na Facebooku lub pod tagami: #SzkołaPrzyjaznaKlimatowi, #ClimateFriendlySchool.

Wydarzenia

Warsztaty wprowadzające dla nauczycieli

W marcu 2022 roku odbyło się wydarzenie inaugurujące projekt Szkoła przyjazna klimatowi. Było to wyjątkowe spotkanie dla nauczycieli, które rozpoczyna cykl wydarzeń przewidzianych w ramach tego przedsięwzięcia. Podczas spotkania poruszono zagadnienia związane z zaangażowaniem, które jest podstawą trwałej współpracy. Rozmawiano o tym, na czym polega adaptacja i mitygacja do zmian klimatu, wskazano dobre praktyki wspierające mikroretencję, wskazano przykłady działań edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju w Norwegii. Dyskutowano też o tym, jak ciekawie uczyć dzieci o wykorzystaniu zieleni w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Opracowano katalog aktywności na potrzeby przeprowadzania lekcji pozwalających wziąć aktywny udział w projekcie dla wszystkich klas szkoły nr 195 im. Króla Maciusia I.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z warsztatów.

Warsztaty konsultacyjno projektowe dla uczniów

Aby efekty projektu jak najlepiej odzwierciedlały potrzeby społeczności szkoły w proces projektowania zmian włączeni zostali jej uczniowie, uczennice i nauczyciele. W ramach przeprowadzonych w kwietniu i maju 2022 r. warsztatów szczególna uwaga położona została na bezpieczeństwo przestrzeni wokół szkoły i jej ożywienie. Równie ważnymi aspektami były troska o przyrodę oraz stworzenie miejsc do rekreacji i odpoczynku, sprzyjających edukacji w terenie. Podczas warsztatów dokonano diagnozy terenowej, zwymiarowania i ziwentaryzowania przestrzeni, zaś uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem tego terenu i możliwościami jego wykorzystania. W efekcie spotkań powstało sześć makiet/planów składających się z wielu pomysłów uwzględniających zrozumienie wyzwań klimatycznych. Wśród najczęściej pojawiających się postulatów zmian, był pomysł na rozszczelnienie, zwiększenie powierzchni terenu zieleni i różnorodności nasadzeń. Finalna koncepcja zaprezentowana została podczas warsztatów podsumowujących i na jej podstawie przygotowane zostały prototypy elementów w przestrzeni. Przeprowadzono też "przymiarki" w terenie konieczne do zidentyfikowania niezbędnych poprawek do koncepcji.

Więcej materiałów dotyczących warsztatów dostępnych jest w artykule.

Zakończenie procesu projektowania przestrzeni wokół Szkoły Podstawowej nr 195

Koncepcja wypracowana na podstawie warsztatów i konsultacji stanowiła podstawę projektu wykonawczego. W sierpniu 2022 r. zakończył się proces opracowania projektu zagospodarowania wokół budynku “Szkoły Przyjaznej Klimatowi”. Projekt uwzględnił wiele nowatorskich rozwiązań, które sprawią, że SP nr 195 na warszawskim Wawrze stanie się miejscem sprzyjającym środowisku, ale również propagującym wiedzę o rozwiązaniach opartych na przyrodzie.

O tym, jakie zmiany zrealizowane będą w ramach projektu oraz grafikę projektu zagospodarowania parku kieszonkowego zobaczyć można w artykule.

Redakcja

Zobacz inne projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu:

Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG w Europie:

Więcej o Funduszach norweskich i EOG:

LOGO

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}