W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unijna procedura naruszeniowa wobec Polski dot. KPEiK została zamknięta

08.05.2024

Unijna procedura naruszeniowa, jaką Komisja Europejska wszczęła 20 grudnia 2023 r. wobec Polski, w związku z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu została zamknięta – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Pierwsza unijna procedura naruszeniowa na długiej liście, którą zastaliśmy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska została zamknięta 24 kwietnia 2024 r. Komisja Europejska przyjęła nasz Krajowy plan na rzecz Energii i Klimatu. To drugi przypadek zamknięcia postępowania w związku z naruszeniem przepisów prawa UE pozostających w kompetencji MKiŚ od czasu powołania Rządu. Pracujemy nad kolejnymi zamknięciami

– mówi minister Paulina Hennig-Kloska. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy z zaangażowanymi instytucjami, przygotowało wstępną wersję projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (aKPEiK) – tj. dokumentu strategicznego przedstawiającego wizję transformacji energetycznej i kontrybucje Polski do unijnych celów klimatyczno-energetycznych na 2030 r. Dokument przekazano do Komisji Europejskiej 1 marca 2024 r. 

W dokumencie przedstawiono pierwszy z dwóch wymaganych scenariuszy analitycznych tj. scenariusz bazowy (WEM, ang. with existing measures). 

Ten scenariusz odwzorowuje aktualną ocenę możliwego wkładu Polski w realizację unijnych celów klimatyczno-energetycznych na 2030 r. Trajektoria umożliwiająca osiągnięcie w Polsce celu redukcji emisji GHG na poziomie zbliżonym do unijnego (tj. 55%) będzie przedstawiona w bardziej ambitnym scenariuszu transformacji (WAM, ang. with additional measures), nad którym trwają zaawansowane prace w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Docelowy dokument zawierający dwa scenariusze: bazowy (WEM) i ambitny (WAM), zostanie przedstawiony do pełnych konsultacji publicznych oraz uzgodnień sektorowych i następnie sfinalizowany na przełomie II i III kwartału 2024 r.