Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o transformacji energetycznej
“Energia, bezpieczeństwo, rozwój” to temat debaty, w której wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. W trakcie wystąpienia wiceminister poruszyła kwestie dot. „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, rozwoju odnawialnych źródeł energii i budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Wydarzenie odbyło się 5 kwietnia 2023 r. w Warszawie.
Jak wspomniała wiceszefowa resortu, sytuacja geopolityczna nie tylko wpływa na kierunki polityki energetycznej, ale również motywuje do podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych kroków. W zrewidowanym pod tym kątem dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, obszary inwestycyjne sektora elektroenergetycznego zostały określone zgodnie z czterema filarami: sprawiedliwa transformacja, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza oraz suwerenność energetyczna.
W ciągu najbliższych dwóch dekad przewidujemy rozwój nowych mocy do 2040 r., a ilość mocy zainstalowanych ulegnie podwojeniu do poziomu ok. 130 GW. W planach jest głęboka dywersyfikacja technologiczna miksu energetycznego. W 2040 r. źródła zeroemisyjne (OZE + atom) będą stanowić ok. 74 proc. mocy zainstalowanych, co oznacza 73 proc. pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną
- powiedziała podczas debaty wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Jak podkreślała wiceminister, wdrożenie energetyki jądrowej jest jednym z kluczowych elementów strategii energetycznej państwa.