Wiceministra Urszula Zielińska o polityce klimatycznej na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. UE
25.01.2024
Unia Europejska (UE) rozpocznie wkrótce negocjacje dotyczące wyznaczenia poziomu, do jakiego mają spaść emisje gazów cieplarnianych do 2040 roku. Komunikat będzie początkiem dyskusji o celu na rok 2040, która będzie prowadzona wśród państw członkowskich UE. Informację nt. realizacji celów klimatycznych przedstawiła 25 stycznia 2024 r., podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
Jak wyjaśniła wiceministra Zielińska, stanowisko polskiego rządu w sprawie celu klimatycznego na 2040 r. zostanie wypracowane po ogłoszeniu szczegółowej propozycji Komisji Europejskiej, tj. komunikatu, który zapoczątkuje proces ustanawiania celu klimatycznego na 2040 r., a także ukierunkuje Unię Europejską na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Publikacja komunikatu spodziewana jest na początku lutego br.
Na poziomie Polski określenie wartości, które będą jednocześnie ambitne, ale realne do zrealizowania w perspektywie roku 2040, z uwzględnieniem uwarunkowań gospodarczych, społecznych, ekonomicznych, zostanie dokonane na bazie analiz przygotowywanych obecnie na potrzeby aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu.
– podkreśliła wiceministra Zielińska.
Polska niestety nie posiada Długoterminowej Strategii Niskoemisyjnej, która powinna wskazywać poziom ambicji na rok 2050 i sposób jego realizacji. Dokument ten powinien powstać do 2020 roku. Wtedy przygotowanie stanowiska Polski do realizacji celów na rok 2040 byłoby dużo łatwiejsze. Musimy nadrobić te braki naszych poprzedników.
– dodała.
Pytania i odpowiedzi
Jaki dokument reguluje kwestie dot. celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.?
W grudniu 2019 r. Rada Europejska przyjęła długoterminowe ambicje klimatyczne dla UE. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Dążenie do jego osiągnięcia zostało zapisane jako unijny cel w Europejskim prawie o klimacie (ECL), ogłoszonym jako rozporządzenie w 2021 r. W ECL zapisano też klimatyczny cel pośredni na 2030 r. oraz przewidziano określenie celu klimatycznego na 2040 r. w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego globalnego przeglądu przeprowadzonego w ramach porozumienia paryskiego.
Jakie będą dalsze kroki po ogłoszeniu przez KE celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku?
Komunikat Komisji Europejskiej na początku lutego br., będzie początkiem dyskusji unijnej o celu na rok 2040. Stanowisko Polski w sprawie celu klimatycznego na 2040 r. zostanie wypracowane po ogłoszeniu szczegółowej propozycji Komisji. Nie wiemy co dokładnie będzie zawierał komunikat. Spodziewamy się jednak, że nie będzie on się ograniczał do wskazania konkretnego, jednego celu redukcyjnego, ale przedstawione w nim zostanie kilka wariantów o różnym poziomie ambicji.
Jakie będą korzyści transformacji energetycznej?
Choć transformacja energetyczna wiąże się z kosztami, to są one mniejsze niż koszty pozostania przy obecnym miksie wytwórczym. Koszty te będą rozłożone w czasie, finansowane z różnych źródeł, w tym z funduszy unijnych, kredytów i środków własnych przedsiębiorstw.
Transformacja energetyczna przyniesie oszczędności na kosztach energii. Koszty energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych są coraz niższe i w wielu przypadkach są już konkurencyjne w stosunku do kosztów energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych.
Transformacja energetyczna przyniesie poprawę jakości powietrza. Emisje zanieczyszczeń z elektrowni węglowych przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, które ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Transformacja energetyczna doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie publiczne. Transformacja energetyczna stwarza również nowe możliwości dla rozwoju nowych technologii i przemysłów.