W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymiana doświadczeń Islandii i Polski w dziedzinie renaturyzacji torfowisk dla bioróżnorodności i klimatu

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 100%, w naborze wniosków konkursowych, ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

Beneficjentem projektu jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Całkowity koszt projektu to 96 039,00 zł.

Celem projektu było wzmacnianie kontaktów i współpracy dwustronnej pomiędzy Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (Polska), a Fuglavend BirdLife Iceland (Islandia), w celu wtórnego nawadniania zdegradowanych torfowisk.

Innowacyjny charakter renaturyzacji torfowisk wymaga międzynarodowej wymiany doświadczeń z zakresu wykorzystywanych metod wstępnej identyfikacji i wyboru obiektów do renaturyzacji, oszacowania redukcji emisji GHG, praktycznego zastosowania technik wtórnego nawadniania, monitoringu i wsparcia w odbudowie bioróżnorodności torfowisk oraz tworzenia kredytów węglowych, z perspektywą sprzedaży na zdecentralizowanym rynku (voluntary carbon market dalej VCM). W tym celu, w obydwu krajach zostały zrealizowane prace prowadzone przez ekspertów, przygotowane wytyczne, zorganizowane praktyczne warsztaty dla specjalistów w Polsce oraz konferencja w Islandii. Wymiana doświadczeń stanowiła podstawę do zdefiniowania, opisania oraz promowania na szczeblu międzynarodowym dobrych praktyk, z których korzystają oba kraje.

 

Partnerstwo

Projekt realizowany był w partnerstwie z islandzkim Fuglavend BirdLife Iceland, który jest organizacją pozarządową a zarazem narodowym Partnerem sieci BirdLife International w Islandii.

Projekt był realizowany od 12 maja 2021 do 31 grudnia 2022 roku.

 

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do śledzenia działań na stronie internetowej Beneficjenta.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}