Fundusz Współpracy Dwustronnej
Wzorem poprzednich edycji Funduszy norweskich i EOG alokację dostępną w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu powiększają środki Funduszu Współpracy Dwustronnej (dalej FWD), dostępne w ramach każdego z obszarów programowych (tj. Energia, Środowisko, Klimat).
Fundusz ten jest ważnym narzędziem wzmacniania relacji dwustronnych Państw Beneficjentów z Państwami - Darczyńcami (tj. Norwegią, Islandią i Liechtensteinem). Projekty i inicjatywy finansowane w ramach FWD, co do zasady, mają charakter nieinwestycyjny, zaś przedmiotem finansowania mogą być działania, o których mowa w art. 8.8 Regulacji ws. wdrażania MF EOG i NMF. FWD wspiera tworzenie sieci kontaktów oraz wymianę wiedzy, technologii, doświadczeń i dobrych praktyk. Dla przykładu finansowane mogą być m.in. działania związane z udziałem i/lub organizacją wizyt studyjnych, konferencji, seminariów, warsztatów.
FWD na poziomie Operatora Programu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z partnerami Programu podejmuje różnorakie działania, których celem jest ułatwienie nawiązania współpracy bilateralnej. Wśród nich są min.: organizacja wydarzeń sieciujących, tzw. match making i publikacja list instytucji zagranicznych z Państw - Darczyńców zainteresowanych podjęciem współpracy z polskimi podmiotami (strony internetowe MKIŚ oraz NFOŚiGW),
Współpraca bilateralna odbywa się m.in. w ramach:
- konkursowych projektów bilateralnych wyłonionych w wyniku naboru na FWD,
- inicjatyw Operatora Programu polegających np. na organizacji wyjazdów studyjnych poświęconych konkretnej tematyce,
- projektów predefiniowanych FWD.
Aktywności realizowane ze środków FWD są finansowane w 100% przez Operatora Programu.