Zasady oznakowania tablicami informacyjnymi projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich
13.11.2024
Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo wiedzieć, jak wydawane są pieniądze publiczne. Dlatego beneficjenci, którzy otrzymali dofinansowanie z Funduszy Europejskich, w tym programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), mają nie tylko prawo, ale i obowiązek oznakowania swego projektu. Jak? Np. za pomocą tablicy informacyjnej. Kiedy ją postawić? Gdzie? I jak powinna wyglądać? Wyjaśniamy.
Obowiązki beneficjentów, związane z oznaczeniem miejsca realizacji projektu, zależą od rodzaju projektu oraz jego całkowitego kosztu.
Kiedy umieścić tablicę informacyjną?
Tablica informacyjna obowiązuje, gdy projekt dofinansowany z programu FEPW obejmuje prace budowlane, działania w zakresie infrastruktury, inwestycje rzeczowe lub zakup sprzętu i jego całkowity koszt (obejmujący koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne) przekracza 500 tys. euro[1].
Jeśli jesteś beneficjentem, umieść tablicę informacyjną niezwłocznie po rozpoczęciu fizycznej realizacji projektu, który obejmuje inwestycje rzeczowe, lub zainstalowaniu zakupionego sprzętu. Gdy rozpocząłeś projekt przed uzyskaniem dofinansowania, zamieść ją bezpośrednio po podpisaniu umowy lub uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu (nie później niż dwa miesiące od tej daty). Na jak długo? Przynajmniej przez okres realizacji i trwałości projektu, który jest określony w umowie o dofinansowanie.
Jakie informacje zawiera tablica?
Tablica informacyjna zawiera:
- znak Funduszy Europejskich i znak Unii Europejskiej,
- nazwę beneficjenta (zamieszczoną w maksymalnie 2 linijkach),
- tytuł projektu (do 150 znaków, zamieszczony w maksymalnie 3 linijkach),
- adres portalu www.mapadotacji.gov.pl na pasku w kolorze programu – dla FEPW będzie to odcień fioletu zgodny z „Księgą Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021-2027” (C80 M80 Y0 K0; R85 G75 B151; PANTONE 2603).
Obligatoryjną czcionką jest Open Sans Medium, której wielkość zależy od rozmiaru tablicy (Fonty Open Sans do pobrania). Dla tablic informacyjnych o wymiarach:
- 240/120 cm czcionka Open Sans Medium będzie wynosiła 168 pkt. przy 210 pkt. interlinii,
- 120/60 cm czcionka Open Sans Medium będzie wynosiła 84 pkt. przy 105 pkt. interlinii,
- 80/40 cm czcionka Open Sans Medium będzie wynosiła 56 pkt. przy 70 pkt. interlinii.
Co istotne, wzór tablicy jest obowiązkowy i nie można go modyfikować, a jedynie uzupełnić treść we wskazanych polach. Nie możesz więc zmieniać m.in. proporcji znaków, wielkości i kroju czcionki, koloru dolnego paska czy przekraczać dopuszczalnej liczby linijek do wpisania treści.
Zdjęcie wzoru tablicy z siatką konstrukcyjną znajdziesz na końcu tej informacji. Zwróć uwagę, by wpisywany tekst nie wykraczał poza dozwolone linie, zaznaczone szarym polem.
Wzory tablic informacyjnych w programach Adobe Acrobat, Adobe Ilustrator oraz EPS pobierzesz tutaj („Tablice”).
Wielkość tablicy
Jeśli środki z Funduszy Europejskich wspierają prace budowlane albo infrastrukturę drogową, kolejową, morską, wodną śródlądową, lotniczą, telekomunikacyjną, teleinformatyczną, cyfrową, przesyłową lub komunalną, tablica informacyjna musi mieć wymiar 240/120 cm. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą instytucji, która przyznała dofinansowanie z FEPW, można umieścić mniejszą tablicę informacyjną (120/60 cm). Jeśli projekt obejmuje tylko zakup sprzętu, tablica może mieć wymiar 80/40 cm.
Gdzie powinna znajdować się tablica?
Tablica informacyjna powinna znajdować się w miejscu, w którym realizujesz projekt – tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Zamieść ją w taki sposób, aby była dobrze widoczna dla społeczeństwa i ogólnie dostępna.
Jeśli prowadzisz projekt w kilku lokalizacjach, umieść tablice w kilku kluczowych dla projektu punktach. W przypadku inwestycji liniowych (np. ścieżek rowerowych, linii elektroenergetycznych, kładek turystycznych itp.) powinieneś postawić przynajmniej dwie tablice informacyjne: na odcinku początkowym i końcowym.
Realizacja kilku projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich
Jeśli jako beneficjent realizujesz w tym samym miejscu kilka projektów, które musisz oznaczyć tablicami, lub jeśli w późniejszym terminie otrzymasz dalsze finansowanie, możesz umieścić jedną, wspólną tablicę informacyjną. Jej wygląd jest ściśle określony i musi zawierać:
- znak Funduszy Europejskich i znak Unii Europejskiej,
- nazwę beneficjenta – wpisaną w maksymalnie 2 linijkach, przy użyciu czcionki Open Sans Medium (Fonty Open Sans do pobrania),
- napis: „Tu realizujemy projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich”
- adres portalu www.mapadotacji.gov.pl na niebieskim pasku, stosowanym w symbolu UE i marce FE (C100 M80 Y0 K0).
Wzór wspólnej tablicy dla kilku projektów możesz pobrać tutaj.
Gdzie określone są zasady oznakowania projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich?
Dwoma podstawowymi dla każdego beneficjenta dokumentami, które określają zasady promocji i oznakowania projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich są:
- „Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji”, który zawiera m.in. zasady umieszczania tablic i jej obligatoryjnych elementów.
- „Księga Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021-2027” , w której znajdziesz m.in. szczegóły dotyczące graficznych aspektów tablicy informacyjnej (rozdział „VI. Obowiązkowe wzory materiałów informacyjnych”).
Znajdziesz je pod tym linkiem.
Dodatkowo możesz skorzystać z gotowych szablonów i materiałów graficznych do wykorzystania w ramach realizowanego projektu dofinansowanego z FE (np. znaku programu FEPW, znaku barw RP, znaku UE, szablonów grafik do mediów społ., reklamy prasowej, roll-upu, naklejek, prezentacji, dyplomu itp.). Możesz je pobrać stąd.
Jeśli masz pytania dotyczące oznakowania tablicami informacyjnymi miejsca realizacji swojego projektu, dofinansowanego z programu FEPW, zwróć się o pomoc do swojego opiekuna projektu.
[1] Koszt projektu należy przeliczyć według kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia pracy Komisji Europejskiej w miesiącu poprzedzającym miesiąc podpisana umowy o dofinansowanie.