W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawarto umowę na realizację projektu z Nadleśnictwem Woziwoda

05.11.2021

Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich jest przedmiarem projektu w obszarze Środowisko i ekosystemy Programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu

Nadleśnictwo Woziwoda Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich.

Beneficjentem projektu jest Nadleśnictwo Woziwoda

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Zwiększenie ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.

Projekt współfinansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG). Całkowity koszt to ok. 5,2 mln zł (ok. 1,2 mln euro) a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ok 4,3 mln złotych (1 milion euro).

Realizacja projektu ma na celu zachowanie cennych przyrodniczo siedlisk, głównie ochronę lokalnych rezerwatów przyrody. Na terenach tych konieczne jest podjęcie aktywnych działań, zmierzających do restytucji zniekształconych ekosystemów, zwiększenia odporności na skutki zmian klimatycznych oraz ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk. Przewiduje się na przykład eliminację gatunków obcych, inwazyjnych (czeremcha amerykańska), sadzenie gatunków rodzimych (wprowadzanie gatunków grądowych, cisa), prace na rzecz utrzymania wrzosowisk, czy poprawę właściwości retencyjnych siedlisk wilgotnych. Dodatkowo w celu ograniczenia presji człowieka na obszary cenne przyrodniczo zaplanowano naprawę i modernizację infrastruktury turystyczno-edukacyjnej, zniszczonej częściowo przez huragan w 2017 roku.

W ramach projektu planuje się wdrożenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie ochrony cennych składników przyrody. Przewidziano także organizację warsztatów, konkursów, zajęć edukacyjnych, konferencji oraz wydanie materiałów informacyjnych o projekcie.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z Nadleśnictwem Tuchola, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz  Norwegian Institute of Bioeconomy Research.

Relacja z podpisania umowy o dofinansowanie dostępna jest na stronie Beneficjenta projektu.  

logo mf eog nmf

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}