W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie

Projekt Konina

Program Środowisko Energia i Zmiany Klimatu MF EOG

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie.

Beneficjentem projektu jest Miasto Konin.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

Źródła finansowania

Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.

Wartość projektu

Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9,7 mln zł (ponad 2,2 mln euro), a przyznane dofinansowanie to 8,2 mln zł (2 mln euro).

 

Przedsięwzięcie Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie ma charakter kompleksowy. Uwzględnia działania adaptacyjne, mitygacyjne oraz edukacyjne, które są ze sobą spójne i wzajemnie powiązane. Przewidziano realizację działań w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury, związanych ze zwiększeniem powierzchni trenów zielonych, zintensyfikowanie działań związanych z zagospodarowaniem wód opadowych w mieście, w miejscu ich powstawania, likwidacją miejskiej "wyspy ciepła" oraz poprawę mikroklimatu wewnątrz miasta.

Ważnym jego elementem jest edukacja. Przewidziano także szereg aktywności edukacyjno-informacyjnych, zwiększających świadomość mieszkańców miasta na temat skutków zmian klimatu.

W ramach projektu przewidziano m.in.:

  • utworzenie zielonych korytarzy miejskich o łącznej długości ok. 17 km, poprzez nasadzenia, rozszczelnienie nawierzchni, wprowadzenie retencji wód opadowych i elementów małej architektury,
  • stworzenie 2 parków kieszonkowych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m2,
  • stworzenie 7 zielonych podwórek miejskich o łącznej powierzchni przekraczającej 90 tys. m2, które przyczynią się do stworzenia mikroklimatu w mieście,
  • wybudowanie 3 tężni o łącznej powierzchni ponad 26 tys. m2 , które będą pełnić rolę miejskiego inhalatora i remedium na smog i zanieczyszczenie powietrza.

Projekt jest odpowiedzią na problemy, z którymi borykają się polskie miasta, takie jak susze, lokalne podtopienia podczas gwałtownych ulew, miejskie "wyspy ciepła", do których przyczyniają się zabetonowane place czy brak retencji wód opadowych. Realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do redukcji tych zjawisk i poprawy komfortu życia mieszkanek i mieszkańców miasta. Więcej o założeniach projektu można dowiedzieć się z materiału Telewizji Wielkopolskiej pt. Zielone korytarze zazielenią Konin.

Partnerstwo

Projekt jest realizowany we współpracy z trzema partnerami:

  • Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" (PSDZ),
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Norweskie Stowarzyszenie Zielona Infrastruktura (NFGI).

PSDZ jest specjalistycznym ekologicznym stowarzyszeniem naukowo – technicznym wspomagającym wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce inżynierskiej, jak też gospodarczej. Przewidziano udział przedstawicieli stowarzyszenia w rozmowach z partnerem norweskim, organizację konferencji, szkoleń i warsztatów, udział w działaniach informacyjno – komunikacyjnych oraz opracowanie poradnika zawierającego rozwiązania z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury, które zostały zastosowane w projekcie. Umowa partnerska została zawarta w sierpniu 2021 roku.

Na etapie przygotowania projektu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaangażowany był we wsparcie merytoryczne podczas opracowania założeń projektowych, a następnie, na etapie jego realizacji odpowiada za opracowanie dokumentacji technicznej poszczególnych podwórek miejskich i parków kieszonkowych, wsparcie ze strony wykładowczyń i wykładowców.

NFGI zapewniało wsparcie merytoryczne podczas przygotowywania wniosku o dofinansowanie w zakresie stosowanych rozwiązań zielono-niebieskiej infrastruktury, a na etapie realizacji projektu weźmie udział w konferencjach naukowych oraz zorganizuje wizyty studyjne wraz z szkoleniem ekspertów.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta 9 grudnia 2021 roku, a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa projektu

PSDZ prowadzi stronę, na której na bieżąco informuje o prowadzonych działaniach.

Inne źródła informacji

Podstawowe informacje nt. projektu Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie znajdziesz na stronie internetowej Miasta Konin.

Zachęcamy do śledzenia postępów w realizacji projektu.

Wydarzenia

Konferencja otwierająca

W październiku 2021 roku odbyła się konferencja prasowa otwierająca projekt pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie". Wśród uczestniczek i uczestników wydarzenia były osoby reprezentujące władze Konina, PSDZ, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz NFGI. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z konferencji.

Wyjazd szkoleniowy

Jednym z elementów projektu było przeprowadzenie wyjazdu szkoleniowego dla przedstawicielek i przedstawicieli miasta Konin oraz PSDZ (jako partnera projektu). Szkolenie zorganizowano pod przewodnictwem norweskiego partnera projektu NFGI.

Wizyta, która odbyła się w czerwcu 2022 roku, dostarczyła im inspiracji oraz materiałów szkoleniowych w zakresie planowania i projektowania błękitno-zielonej infrastruktury oraz proekologicznych rozwiązań stosowanych w środowisku miejskim.

Dobre wzory

W ramach projektu prezentowane są „Dobre wzory” – relacje z miast, które stanowią przykłady inwestycji w innowacje, których elementem są usługi ekosystemowe i wdrożenia w miastach rozwiązań z zakresu zielono - niebieskiej infrastruktury. Zapoznaj się z relacją z Oslo, z poprzemysłowej dzielnicy Bjørvika z zielonymi dachami, a także ze zrównoważonej dzielnicy Bo01 w Malmo w Szwecji.

Webinarium Miasta 15-minutowe – utopia czy niedaleka przyszłość?

Projekt „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie" został zaprezentowany podczas webinarium "Miasta 15-minutowe – utopia czy niedaleka przyszłość"? zorganizowanego przez "Zieleń miejską" w styczniu 2022 roku. Partnerem merytorycznym wydarzenia było PSDZ. Dr inż. Marta Weber-Siwirska (Prezes PSDZ, Katedra Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) w swoim wystąpieniu zatytułowanym "W drodze do miasta 15-minutowego" przedstawiła m.in. główne cele projektu, który doskonale wpisuje się w koncepcję miasta 15-minutowego. Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej PSDZ.

Zielono – niebieska infrastruktura w Koninie z nagrodą w konkursie "Eco-Miasto"

Miasto Konin zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu „Eco-Miasto” w kategorii „Zieleń miejska, błękitno-zielona infrastruktura" w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Jury konkursu zorganizowanego przez Ambasadę Francuską w Polsce doceniło Konin m.in. za dofinansowany z Funduszy EOG i budżetu państwa projekt „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie", który zakłada budowę tężni, tworzenie parków kieszonkowych, zielonych podwórek miejskich i zielonych korytarzy. Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej projektu.

Konferencja edukacyjna

We wrześniu 2022 roku odbyła się konferencja edukacyjna pn.: „Klimatyczny Konin. Zielono – niebieska infrastruktura w praktyce” zorganizowana w ramach realizacji projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami uczestników (poniżej). Materiały pochodzą ze strony internetowej projektu.

Wyjazd szkoleniowy

W ramach projektu w lutym 2023 roku zorganizowany został wyjazd szkoleniowy pn. „Norweskie dobre wzory - odkrywanie strumieni i rzek w miastach”. Osoby uczestniczące w nim miały m.in. okazję poznać przykłady rozwiązań wprowadzanych przez miasto Oslo. Odkrywanie strumieni i rzek w mieście Oslo to rezultat realizacji planu pod nazwą „Ponowne otwarcie rzek i strumieni w Oslo”. (więcej na stronie internetowej projektu).

Warsztaty dla mieszkańców

W kwietniu 2023 roku odbędą się warsztaty dla mieszkanek i mieszkańców Konina. Skierowane są do dwóch grup wiekowych: osób dorosłych (20 kwietnia), uczennic i uczniów konińskich szkół średnich (21 kwietnia). Zgłoszenia przyjmowane są do 19 kwietnia.

Celem warsztatów jest zwiększenie świadomości społeczności lokalnej na temat roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski, uświadomienie złożoności problematyki dotyczącej zielono-niebieskiej infrastruktury oraz zaprezentowanie istotnych aspektów z punktu widzenia różnych grup eksperckich. Zaplanowano 3 bloki tematyczne: "Rola roślin i wody w krajobrazie miasta", "Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych", "Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury/designing green and blue infrastructure".

Wydarzenie skierowane jest w szczególności do przedstawicielek i przedstawicieli instytucji publicznych i władz samorządowych, osób aktywistycznych zaangażowanych w działania ekologiczne, architektek i architektów krajobrazu, urbanistek i urbanistów, osób studiujących przygotowujących się do ww. zawodów, zarządzających i zajmujących się terenami zieleni, inspekcją oraz nauczycielek i nauczycieli.

Zostanie przeprowadzone przy wsparciu partnerów projektu. Więcej informacji na stronie internetowej przedsięwzięcia.

W materiałach poniżej znajdziesz:

  1. Relację z konferencji otwierającej projekt "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie" - materiał PSDZ,
  2. Materiał Telewizji Wielkopolskiej „Zielone korytarze zazielenią Konin”,
  3. Materiał video na kanale YT Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych IETU z webinarium IETU - Zielone korytarze – klimatyczne przebudzenie Konina,

4. Prezentacje oraz video relację z konferencji edukacyjnej „Klimatyczny Konin. Zielono – niebieska infrastruktura w praktyce”:

a) Prezentacja głównych założeń projektu: „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie”,

b) Prezentacja: „Nature based solutions - examples from climate change adaptation in Scandinavia”, Rozwiązania oparte na przyrodzie – przykłady z adaptacji do zmian klimatu w Skandynawii, partner projektu: NFGI,

c) Prezentacja „Znaczenie błękitno-zielonej infrastruktury w obliczu zachodzących zmian klimatycznych” partner projektu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,

d) Prezentacja „Retencjonowanie wód opadowych w rozwiązaniach zielono-niebieskiej infrastruktury”, partner projektu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,

e) Prezentacja „Rola zielonych dachów i żyjących ścian w procesie mitygacji i adaptacji do zmian klimatu”, partner projektu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,

f) Prezentacja „Najnowsze sposoby zapewniania drzewom optymalnych warunków bytowych na terenach zurbanizowanych”, partner projektu: PSDZ. 

g) nagrania z konferencji na Kanale YT Miasta Konin:

- część I: https://www.youtube.com/watch?v=xabjtBNO0kU&t=3894s

- część II: https://www.youtube.com/watch?v=-rzbA6KqO-s&t=965s

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

Materiały

Prezentacja głównych założeń projektu: „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie” MF EOG
Prezentacja​_głównych​_założeń​_projektu​_Zielone​_korytarze​_miejskie​_-​_klimatyczne​_przebudzenie​_w​_Koninie​_MF​_EOG.pdf 7.83MB
Prezentacja „Znaczenie błękitno-zielonej infrastruktury w obliczu zachodzących zmian klimatycznych” partner projektu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Prezentacja​_Znaczenie​_błękitno-zielonej​_infrastruktury​_w​_obliczu​_zachodzących​_zmian​_klimatycznych​_partner​_projektu​_Uniwersy.pdf 3.23MB
Prezentacja „Retencjonowanie wód opadowych w rozwiązaniach zielono-niebieskiej infrastruktury”, partner projektu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Prezentacja​_Retencjonowanie​_wód​_opadowych​_w​_rozwiązaniach​_zielono-niebieskiej​_infrastruktury,​_partner​_proj​_UP​_we​_Wrocławiu​_.pdf 5.67MB
Prezentacja „Rola zielonych dachów i żyjących ścian w procesie mitygacji i adaptacji do zmian klimatu”, partner projektu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Prezentacja​_Rola​_zielonych​_dachów​_i​_żyjących​_ścian​_w​_procesie​_mitygacji​_i​_adaptacji​_do​_zmian​_klimatu,​_partner​_proj​_UP​_we​_Wro.pdf 5.67MB
Prezentacja „Najnowsze sposoby zapewniania drzewom optymalnych warunków bytowych na terenach zurbanizowanych”, partner projektu: PSDZ
Prezentacja​_Najnowsze​_sposoby​_zapewniania​_drzewom​_optymalnych​_warunków​_bytowych​_na​_terenach​_zurbanizowanych​_Partner​_proj​_PSZD.pdf 16.37MB

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}