W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce”.

grafika z biedronką z napisem #środowisko

Beneficjentem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Zwiększenie ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.

Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85% pochodzi z MF EOG a 15% z budżetu państwa).

Całkowity koszt to ponad 4,5 mln zł (ponad 1mln euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 3,8 mln zł (ok. 890 tys. euro).

Projekt ma na celu wzmocnienie odporności ekosystemów na działania związane ze zmianami klimatu poprzez zwalczanie wybranych gatunków inwazyjnych: barszczy (barszcz Sosnowskiego, barszcz Mantegazziego), niecierpka gruczołowatego, rdestowców (rdestowiec ostrokończysty, rdestowiec czeski (pośredni), rdestowiec sachaliński), nawłoci (nawłoć kanadyjska, nawłoć późna). Projekt rozszerzony jest o kampanię edukacyjną zwiększającą świadomość społeczeństwa, skierowana przede wszystkim do lokalnych społeczności oraz pracowników administracji samorządowej.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z Norweskim Instytutem Bioekonomicznym NIBIO, polskimi partnerami: Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Magurskim Parkiem Narodowym, Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym oraz  Instytutem Zootechniki - PIB oraz podmiotami wspierającymi.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie została zawarta 27 grudnia 2021 roku a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do śledzenia strony projektu Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce.

Wydarzenia

Konferencja otwierająca

16 marca 2022 roku odbyła się konferencja otwierającą projekt „Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce – IAS/EcoSystemCARE”. Podczas konferencji przedstawiono m.in. główne założenia i cele projektu oraz informacje na temat źródeł jego finansowania.

Uwaga konkurs!

Do 15 maja 2022 roku trwa konkurs plastyczny na znak graficzny roślin inwazyjnych zorganizowany w ramach porojektu IAS/EcoSystemCARE. Skierowany jest do dzieci w wieku 10 - 14 lat.

Regulamin konkursu oraz niezbędne zgody i oświadczenia dostępne są na stronie projektu.

Redakcja


Zapoznaj się z innymi projektami realizowanymi w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

Zapoznaj się z projektami w międzynarodowej bibliotece mediów (mediatece) Funduszy Norweskich i EOG

{"register":{"columns":[]}}