Bezpieczny wypoczynek nad wodą
31.08.2024
Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć.
Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku:
- biała flaga – kąpiel dozwolona,
- czerwona flaga – kąpiel zabroniona.
Podczas pływania kajakiem, skuterem wodnym, łódką czy żaglówką, zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej dopasowanej do wagi i wzrostu.
Trzeba pamiętać o tym, że alkohol i woda nie idą ze sobą w parze. Picie alkoholu przed aktywnościami wodnymi zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego warto unikać spożywania alkoholu w pobliżu wody.
Podsumowując, bezpieczeństwo nad wodą wymaga ostrożności, odpowiedniej przygotowania i czujności. Pamiętając o tych podstawowych zasadach, możemy zminimalizować ryzyko wypadków i cieszyć się aktywnościami wodnymi w sposób bezpieczny i radosny. Zapewnienie sobie i swoim bliskim odpowiedniej ochrony może uratować nam życie i uniknąć nieszczęścia.
Sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą w Gdyni.
Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – Prewencja Społeczna