W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMINIARZ CZY STRAŻAK? WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE!

17.10.2022

KOMINIARZ CZY STRAŻAK? WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni przypomina, że w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, istnieje PRAWNY OBOWIĄZEK nałożony na właścicieli lub zarządców obiektów związany z profilaktycznym usuwaniem zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach:

  1. Od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące,
  2. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy,
  3. w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Niezależnie od powyższego co najmniej raz w roku należy poddać okresowej kontroli stan techniczny przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przez uprawnionego kominiarza.

Odpowiedzialność karna właścicieli i zarządców budynków

Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na: przeprowadzeniu corocznego przeglądu kominiarskiego lub też zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

W związku z licznymi pożarami przewodów kominowych na terenie miasta Gdyni, w przypadku wystąpienia tego typu zdarzenia, kierujący działaniem ratowniczym może wystąpić do właściciela lub zarządcy budynku o okazanie dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie przeglądu przewodu kominowego. W sytuacji braku posiadania przedmiotowego dokumentu osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie przeglądu może zostać ukarana mandatem karnym.

Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że:

  1. Prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia,
  2. brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.

Co zrobić, gdy zapala się sadza w kominie ?

Gdy zapali się sadza w kominie należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Należy wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Kategorycznie zabronione jest wlewanie do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem.


Źródło - Krajowa Izba Kominiarzy 

Patronat - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}