Informacje o jednostce
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Gdyni Śródmieściu została powołana z dniem 1 lipca 1992 roku. JRG Nr 1 użytkuje wspólnie z Komendą Miejską PSP w Gdyni obiekt przy ul. Władysława IV 12/14. Historia jednostki jest nierozerwalnie związana z działającą od 1933 roku Zawodową Strażą Pożarną w Gdyni. Wszystkie znaczące wydarzenia dotyczące rozwoju pożarnictwa w Gdyni działy się za pośrednictwem lub z udziałem strażaków z tej jednostki. W różnych latach jednostka przyjmowała różne nazwy wynikające ze zmian organizacyjnych struktur zawodowych straży pożarnych w kraju. Od chwili powołania Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Gdynia Śródmieście, zaszły w niej ogromne przeobrażenia, szczególnie pod względem wyposażenia w pojazdy i sprzęt ratowniczy, zmian kadrowych i poprawy warunków socjalno-bytowych. Zwłaszcza w aspekcie poprawy warunków socjalno-bytowych w latach 90 olbrzymi wkład pracy wnieśli sami strażacy. W okresie tych przeobrażeń jednostka miała swoje największe święto – nadanie sztandaru. Uroczystość miała miejsce na Skwerze Kościuszki w dniu 5 września 1998 r. i była połączona z obchodami jubileuszu 65-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Gdyni.
Jednostka swym rejonem działania obejmuje następujące dzielnice miasta Gdyni: Śródmieście, Grabówek, Działki Leśne, Witomino, Kamienna Góra, Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo, Mały Kack, Orłowo, częściowo Leszczynki. W rejonie działania jednostki znajduje się port oraz tereny postoczniowe, plaża miejska, centra handlowe i centrum sportowe miasta Gdyni. Aktualnie w JRG 1 służy 60 strażaków (58 w systemie zmianowym, 2 w systemie codziennym). Na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 znajduje się obecnie osiem samochodów ratowniczych (w tym dwa ratowniczo-gaśnicze oraz drabina mechaniczna z koszem o maksymalnym wysięgu 31 m), łódź motorowa, kontener Ochrony Dróg Oddechowych oraz duża ilość innego sprzętu ratowniczego.
W JRG 1 Gdynia-Śródmieście funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „SGRChem Gdynia”, która w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego realizuje zadania przewidziane dla poziomów gotowości A oraz B. W zależności od rodzaju stwierdzonego zagrożenia, Grupa wyjeżdża do działań w niezwłocznym czasie od zaalarmowania w obsadzie 8 osób (poziom A), 4 osób (poziom B) lub 12 osób (poziom AB).
Strażacy wchodzący w skład SGRChem ukończyli specjalistyczne szkolenia oraz kursy, które pozwalają im realizować działania związane z identyfikacją i usuwaniem zagrożeń CBRNE – chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych oraz wybuchowych. Dodatkowo Grupa prowadzić może działania związane z usuwaniem skutków awarii przemysłowych, zdarzeń w transporcie drogowym, kolejowym oraz morskim.
Do dyspozycji SGRChem Gdynia w ciągłej gotowości są m.in.:
- średni samochód ratowniczo-gaśniczy (GBA 2,5/16),
- dwa lekkie samochody rozpoznania chemicznego (SLRRChem), w tym jeden z możliwością zdalnej detekcji obecności wybranych substancji niebezpiecznych,
- ciężki samochód ratownictwa chemicznego (SCRChem),
- średni samochód ratownictwa technicznego (SRt),
- lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy typu pick-up (SLRR).
Na wyposażeniu wymienionych pojazdów znajdują się specjalistyczne urządzenia pozwalające na realizację zadań związanych z ograniczaniem skutków awarii przemysłowych oraz w transporcie, a także identyfikację substancji niebezpiecznych. Są to m.in.:
- specjalistyczne pompy do substancji agresywnych oraz ropopochodnych,
- zbiorniki do tymczasowego, awaryjnego magazynowania substancji niebezpiecznych,
- ubrania chemoodporne o różnym stopniu odporności,
- sprzęt ochrony układu oddechowego,
- radiometry oraz detektor skażeń radiacyjnych z możliwością identyfikacji pierwiastka promieniotwórczego,
- dozymetry osobiste,
- toksymetry oraz detektory wielogazowe pozwalające na badanie atmosfery,
- urządzenie badające skład powietrza na obecność bojowych środków trujących i toksycznych środków przemysłowych,
- analizatory próbek ciał stałych, ciekłych, gazowych oraz aerozoli – z możliwością ich natychmiastowej identyfikacji,
- urządzenie do zdalnej detekcji wybranych substancji niebezpiecznych w atmosferze,
- pakiety pozwalające na wykrycie substancji stwarzających zagrożenie biologiczne i epidemiologiczne.
Strażacy wchodzący w skład SGRChem Gdynia systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez branie udziału w różnego rodzaju tematycznych szkoleniach, kursach i warsztatach. Bieżące potrzeby szkoleniowe uzupełnianie są podczas codziennego procesu doskonalenia zawodowego realizowanego w JRG 1 Gdynia-Śródmieście lub podczas ćwiczeń w obiektach zewnętrznych.
Na dzień 01.07.2024 r. w skład SGRChem Gdynia wchodzi 68 strażaków – 56 funkcjonariuszy pełniących służbę w JRG 1 Gdynia-Śródmieście oraz 12 strażaków pełniących służbę w JRG 2 Gdynia Chylonia.